Dokázal, že na Ukrajinu pálí z Ruska. Odveta přišla záhy

Zahraničí Thomas Grove, Reuters, Zahraničí
27. 2. 2015 15:45
Eliot Higgins zkoumá s pomocí nových technologií válku na Ukrajině. Krom toho se na Twitteru utkává s prokremelskými blogery.
Jako důkazy ve válce o Ukrajinu pomáhají i satelitní snímky.
Jako důkazy ve válce o Ukrajinu pomáhají i satelitní snímky. | Foto: Repro NATO

Moskva – Pro blogera Eliota Higginse z britského Leicesteru to byl obyčejný večer. Zatímco se před spaním snažil ukolébat v náručí svého malého syna, na Twitteru se utkával ve válce slov s jedním prokremelským blogerem.

S blogerem, který Higginse a jeho projekt Bellingcat (sponzorovaný dobrovolníky) obvinil, že přijímá peníze od kyjevské vlády a pak píše útočné články na adresu proruských separatistů.

Higgins je na otcovské dovolené. Kromě toho píše často komentáře o válce na Ukrajině.

Tehdy večer zrovna měl co na práci, odepsal tedy svému kritikovi, že je "pomatený hlupák", a odhlásil se.

"Snažil jsem se nějak zabít čas, zatímco jsem uspával svého dvouměsíčního syna… zpravidla je zapotřebí počkat půl hodiny, než si člověk může být jistý, že skutečně usnul," vysvětluje Eliot Higgins. "Tímhle způsobem se čas zabíjí nádherně."

Přes Sýrii na Ukrajinu

Higginse si svět poprvé všiml, když pod pseudonymem "Brown Moses" psal blog o občanské válce v Sýrii. Začal s ním v roce 2012, když přišel o práci. Zpočátku to pro něj byl jen koníček.

Osvojil si počítačové techniky, které využívají satelitní snímkování, a hodně pracoval s informacemi ze sociálních sítí. Díky tomu patřil k vůbec prvním, kdo dokázali identifikovat původ cizích zbraní. Vesměs chorvatských, které používali syrští povstalci.

Po útoku chemickými zbraněmi poblíž Damašku v srpnu 2013 se mu během několika hodin podařilo analyzovat trajektorii granátů a určit přibližné místo, odkud byly vypáleny.

Pak se jeho Bellingcat, sdružující "sedm až osm" dobrovolníků a řadu dalších přispěvatelů, začal věnovat vyšetřování některých ožehavých epizod války na východě Ukrajiny. I proto, že Moskva odmítá tvrzení NATO, že Rusko dodává separatistům tanky i vojenské jednotky.

Sestřelené letadlo

Když bylo 17. července loňského roku sestřeleno nad východní Ukrajinou malajsijské dopravní letadlo s 298 lidmi na palubě, Bellingcat použil zdroje z internetu, aby identifikoval raketový systém BUK, který - podle názoru blogerů - povstalcům dodalo Rusko.

Bellingcat také zjistil, že odpalovací systém se po útoku vrátil na ruské území, jedna raketa ale chyběla.

Moskva tvrdí, že letoun sestřelila nejspíš ukrajinská armáda.

Minulý týden pak Bellingcat uveřejnil zprávu, v níž analyzuje tři dělostřelecké útoky a více než 1300 stop po dopadu granátů na území východní Ukrajiny. A dospívá k závěru, že ukrajinské jednotky někdo ostřeloval z ruského území.

"Pokaždé když jsme provedli analýzu dopadu granátu, ukázalo se, že byl vypálen z ruského území, rozptyl byl minimální," říká Eliot Higgins.

Averze a posměch z Ruska

Rusko popírá, že by podporovalo separatisty. Higginsovy metody a zjištění vyvolaly mezi proruskými komentátory velkou averzi a posměch.

Několik dní poté, co Bellingcat uveřejnil svou poslední zprávu, prokremelský server Sputnik naznačil, že Higgins udržuje kontakty se CIA.

Vasilij Kašin, který sídlí v Moskvě a zabývá se obranou, pak tvrdí, že Higgins nebere v úvahu kazetové bomby, uvolňující velké množství drobné munice se značně rozdílnými trajektoriemi dopadu.

Higgins je přesto přesvědčen, že jeho metoda je bezchybná. A chce ji i nadále používat k analýzám událostí na Ukrajině. Doufá také, že jeho práce jednoho dne poslouží jako základ pro vyšetřování válečných zločinů.

"K prozkoumání tu je obrovské množství materiálu," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy