Kult osobnosti přetrvává. Parlamentní volby autoritářského vůdce Turkmenistánu neohrozí

ČTK ČTK
25. 3. 2018 20:44
Nedělních parlamentních voleb v Turkmenistánu se zúčastnili politici ze tří stran, které jsou k režimu loajální. "Éra moci a štěstí" v čele s diktátorem Berdymuhamedovem tak bude v zemi pokračovat.
Parlamentní volby v Turkmenistánu.
Parlamentní volby v Turkmenistánu. | Foto: Reuters

Ašgabat - Voliči v autoritářském Turkmenistánu v neděli rozhodli o složení nového parlamentu. Žádný kandidát však nepředstavoval politickou hrozbu pro prezidenta Gurbanguliho Berdymuhamedova. Voleb se zúčastnili představitelé tří politických stran, které všechny bezvýhradně podporují režim, a několik nezávislých. Výsledky hlasování budou oznámeny do tří dnů, píše agentura AP.

Umělci zpívají turkmenskou hymnu krátce před otevřením volebních místností.
Umělci zpívají turkmenskou hymnu krátce před otevřením volebních místností. | Foto: Reuters

Parlament složený ze 125 poslanců je loutkovou institucí prezidenta, jenž zemi vládne od roku 2007 a vytvořil si kult osobnosti, který proniká to všech sfér turkmenské společnosti.

Výstřední prezident, bývalý dentista a ministr zdravotnictví, má titul Arkadag (Ochránce) a provází Turkmenistán oficiální "érou moci a štěstí". Berdymuhamedov je považován za zdatného sportovce, ve volném čase se věnuje jízdě na koni, automobilismu, rybolovu, karate, klasickému zápasu, cyklistice, vodním sportům a střelbě.

Mezinárodní humanitární organizace ale řadí Turkmenistán mezi nejtvrdší diktatury na světě. Režim podle zprávy Výboru OSN proti mučení zadržuje politické vězně v psychiatrických léčebnách, v žalářích disidenty vystavuje bití a znásilňování.

Jednou z volebních místností v Ašgabatu se v neděli rozléhaly písně oslavující Berdymuhamedova. Národní volební komise dvě hodiny před koncem hlasování oznámila, že se k volbám dostavilo 85 procent voličů; do tří dnů by měly být oznámeny výsledky.

"Naši lidé se vždy rádi účastní voleb, které jsou pro nás svátkem. Nezáleží na tom, kdo vyhraje, protože všichni kandidáti do parlamentu jsou uctiví lidé," uvedla volička Džachan Chudajkulijevová.

Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov.
Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov. | Foto: Reuters

Její nadšení však nesdílela jiná občanka, která se představila pouze jako Valentina. "K volbám nejdu, protože to nemá smysl. Ceny jídla, zdravotnických potřeb a léků pořád stoupají," uvedla sedmdesátiletá žena.

Turkmenistán se potýká s hospodářskými problémy, které odstartovalo v roce 2016 rozhodnutí Ruska zastavit veškerý dovoz turkmenského zemního plynu. Hlavním obchodním partnerem země je teď Čína, vláda spěšně buduje plynovod, který turkmenská naleziště spojí s Čínou přes území Afghánistánu a Pákistánu.

Nižší příjmy z vývozu plynu znamenají pro řadové Turkmeny nedostatek cizí měny a omezenou možnost výměny peněz. Turkmenský manat se na černém trhu prodává za třetinu oficiálního kurzu. Loni v říjnu Berdymuhamedov oznámil, že občané budou postupně muset platit za elektřinu, plyn, pitnou vodu a kuchyňskou sůl, dosud bezplatně poskytované státem.

 

Právě se děje

Další zprávy