V Tanzánii našli kostru dinosaura s čelistí savce

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
6. 8. 2010 22:52
Z období křídy pochází z jižní polokoule relativně málo nálezů.
Ilustrační foto. S pravěkými krokodýly měl Pakasuchus stejný jen tvar těla.
Ilustrační foto. S pravěkými krokodýly měl Pakasuchus stejný jen tvar těla. | Foto: Reuters

Athens, Ohio - Tvarem těla připomínal krokodýla, velký byl ale přibližně jako kočka. Živil se vážkami a dalším hmyzem, jeho čelisti byly ale vybaveny podobně jako čelisti dnešních malých psovitých šelem.

Pakasuchus kapilimai, dinosaurus žijící v období křídy, nalezený nedávno ve východní Africe a náležící do podřádu Notosuchia, dokazuje, jak variabilní pravěcí živočichové co do svého vzezření byli.

Pakasuchus byl tzv. krokodylomorf: měl tělo krokodýla, s dnešními velkými ještěry měl ale jen velmi málo společného. Chyběly mu jejich ostré, kónické zuby a naopak měl měl stoličky. Páteř měl ohebnou i ve vertikálním směru, a s výjimkou dlouhého ocasu měl hladkou kůži bez rohovitých štítů, chránících tělo krokodýlů. 

"Když se podíváte na jeho zuby, vůbec vám nepřipadne jako krokodýl," upozorňuje profesor Patrick O´Connor, paleontolog z Ohijské univerzity, který objev učinil. "Řeknete si, co za podivného savce či ještěra podobného savci máte před sebou."

Schopnost žvýkat

Jeho tým, který výsledky výzkumu kostry Pakasuchuse zveřejnil v posledním čísle časopisu Nature, nalezl dinosaura v příkopové propadlině Rukwa na jihovýchodě Tanzánie.

První kompletní kostru našel O´Connorův tým již v roce 2008. Dalších sedm nálezů následovalo v dalších dvou letech. Američtí paleontologové dlouho nevěděli, kam pravěkého ještěra zařadit, mátly je právě jeho zuby.

Od počátku jim ale bylo jasné, že musel žít na suché zemi a živit se drobnými živočichy. A že na rozdíl od krokodýlů, kteří maso své kořisti utrhnou díky mohutnému stisku čelistí a pak zhltnou po velkých kusech, potravu žvýkal.

Krokodýli mají nozdry při svrchní straně horní čelisti, aby mohli při pohybu ve vodě dýchat, i když ponoří takřka celou hlavu. Pakasuchus je měl umístěny po straně čenichu podobně jako psi.

"Měl navíc delší nohy než krokodýl a tělo držel vzpřímeněji," upřesňuje O´Connor. "A byl opravdu malý, jeho hlava by se vám vešla do dlaně."

Nález je cenný i z toho důvodu, že z období křídy, kdy byly Afrika, Arabský poloostrov, Indie, Madagaskar, Antarktida a Jižní Amerika spojeny do jediné prapevniny, Gondwany, pochází jen poměrně málo kosterních nálezů pravěkých předků dnešních savců.   

 

Právě se děje

Další zprávy