V San Diegu byl zastřelen policista, druhý byl těžce zraněn. Dopaden jeden podezřelý, další uniká

ČTK ČTK
29. 7. 2016 21:45
Americká policie je na stopě muži podezřelému z účasti na zabití jednoho policisty a těžkého zranění jeho kolegy v americkém San Diegu. Na strážce zákona začal kdosi střílet během dopravní kontroly v noci na pátek, jeden z nich zraněním podlehl, druhý je po operaci mimo ohrožení života. Policie krátce po činu zadržela jednoho vážně zraněného podezřelého, dalšího nyní hledá.
Vyšetřování střelby na policisty v San Diegu
Vyšetřování střelby na policisty v San Diegu | Foto: Reuters

Hlídka v jižní části kalifornského města prováděla pozdě v noci dopravní kontroly. Krátce poté, co zastavila jistý vůz, naléhavě požádala o posily. Když na místo přijeli další policisté, své dva kolegy již nalezli na zemi postřelené.

Navzdory převozu do nemocnice se lékařům nepodařilo jednoho policistu zachránit. Podle informací stanice NBC San Diego utrpěl četná střelná zranění v horní části trupu. Druhý policista je po operaci ve stabilizovaném stavu.

Jeden z útočníků zadržen, další unikají

Policie na místě útoku podnikla rozsáhlý zátah ve snaze zadržet pachatele. Přitom varovala obyvatele, aby nevycházeli v okolí pátrání na ulici. Zatím není jasné, kolik lidí se do střelby zapojilo. Podle posledního vyjádření šéfky místní policie Shelley Zimmermanové policie obklíčila dům, v němž by se mohl ukrývat druhý podezřelý.

Dosud jediným zadrženým je dospělý muž hispánského původu. Nyní je v nemocnici, kde byl operován kvůli vážnému střelnému poranění. Policie ho zadržela nedaleko místa střelby.

V texaském Dallasu počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k černochům zastřelil černošský útočník pět policistů a sedm dalších zranil. Několik dalších případů střelby na policisty následně ohlásilo několik států USA, mimo jiné Georgia, Missouri či Tennessee.

Policisté čelí hněvu části americké společnosti, která jim vyčítá údajně diskriminační přístup vůči černochům. Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy zabití černochů policisty ve státech Louisiana a Minnesota.

Prezident Barack Obama prostřednictvím svého mluvčího Erika Schultze po dnešním incidentu opět vyzval k respektu k policistům. "Podle prezidenta neexistuje ospravedlnění pro páchání násilí na mužích a ženách v uniformách," uvedl Schultz.

 

Právě se děje

Další zprávy