Havana - V obecních volbách na Kubě vůbec poprvé v historii kandidují členové protivládní opozice.
V nedělním hlasování se hned dva disidenti budou ucházet o křeslo v místních zastupitelských orgánech v metropoli Havaně, informoval zpravodajský server BBC News.
Novinář i politik
Jedním z disidentů, kterému se podařilo dostat na kandidátku, je nezávislý novinář a právník Hildebrando Chaviano (65), druhým potom Yuniel López (26) ze zakázané politické strany zvané Demokratická a nezávislá Kuba.
Oba muži americké agentuře AP řekli, že ve druhém kole voleb očekávají vítězství.
Prvním kolem byl výběr kandidátů v místních volebních obvodech. Státní úředníci tam údajně neměli dost času na to, aby postupu kandidátů opozice zamezili.
Kubánské zákony teoreticky garantují práva nezávislých kandidátů, praxe ale dosud byla jiná. "Museli jsme využít příležitosti," řekl novinářům Chaviano.
"Chceme věci trochu posunout dopředu. Nikdo z vlády naší nominaci nečekal, a tím méně očekávali, že naše kandidatura projde," dodal.
Přezíravá kampaň
Kubánský tisk na postup nezávislých kandidátů reagoval znevažující a přezíravou kampaní.
Státní média na druhou stranu označovala jejich kandidaturu za důkaz, že volby jsou skutečně demokratické a nejsou jen pseudodemokratickou výkladní skříní totality.
"Výjimka potvrzuje pravidlo a pravidlem je a dál bude převažující podpora kubánského politického a sociálního systému," uvedlo v komentáři ke kandidatuře obou mužů havanské Radio Coco.
"Výjimka potvrzuje demokratičnost našeho volebního systému, který je třeba zlepšit, jako cokoli stvořeného lidmi," uvedla rozhlasová stanice.
Chaviano a López kandidují do havanské městské správy, jejíž členové pak vybírají kandidáty do poloviny provinčních zastupitelstev.
Ta zas nominují polovinu kandidátů do centrálního parlamentu, který sestavuje státní radu, jež volí prezidenta.
Druhou polovinu členů místních a provinčních orgánů vybírá vládní volební komise ovládaná komunistickou stranou.
Neodmítat konkurenci
Pozorovatelé uvádějí, že pouhé zařazení disidentů Chaviana a Lópeze na kandidátky je prvním náznakem toho, že kubánské vedení již tak rezolutně neodmítá konkurenci.
Prezident Raúl Castro zahájil v roce 2010 v zemi postupné reformy. Slíbil rovněž, že změní volební systém, žádný termín ale nepředložil.
"Není to náhoda, zvlášť proto, že se jedná o dvě různé osobnosti. Domnívám se, že se vláda rozhodla přijmout tuto výzvu, místo aby se snažila tyto disidenty umlčet. Lze to vnímat jako další důkaz liberalizace," prohlásil americký expert na kubánskou politiku Ted Henken.
"Někteří lidé říkají, že na Kubě panuje atmosféra strachu, ale já si myslím, že lidé se hodně strachu zbavili. Už teď se cítím, jako bych vyhrál," podotkl López.