Zmizelo letadlo se 162 lidmi, ve vzduchu už být nemůže

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2014 17:35
Malajsijský letoun mířící ze Surabaje na východní Jávě do Singapuru se ztratil z radarů. Pátrání bylo kvůli tmě prozatím zastaveno.
AirAsia Airbus A320-200 (archivní foto z ledna 2013)
AirAsia Airbus A320-200 (archivní foto z ledna 2013) | Foto: Reuters

Jakarta - Z indonéských radarů zmizelo v neděli ráno místního času letadlo malajsijské nízkonákladové společnosti AirAsia s celkem 162 lidmi na palubě. Airbus letěl ze Surabaje na východní Jávě do Singapuru. Letadlo je zatím považováno za pohřešované, avšak indonéský viceprezident Jusuf Kalla na tiskové konferenci vyjádřil obavu, že se zřítilo. Indonésie večer místního času kvůli tmě přerušila pátrání, ani po deseti hodinách se nenašly žádné trosky.

Do pátrání po něm se zapojilo indonéské letectvo a pomáhá také Singapur. Operaci ale komplikuje i špatné počasí. Byla proto na noc přerušena a bude obnovena v 06:00 místního času (v neděli ve 24:00 SEČ).

Pátrání bylo na noc přerušeno.
Pátrání bylo na noc přerušeno. | Foto: Reuters

Spekuluje se o havárii, protože stroj už nemůže být ve vzduchu. Jeho zásoba paliva by byla vyčerpaná po několikla hodinách.

Řídil zkušený pilot

V letadle je 155 cestujících a sedmičlenná posádka. V ní bylo šest Indonésanů a jeden Francouz. Na seznamu cestujících jsou hlavně Indonésané, tři Jihokorejci, a po jednom občanovi Singapuru, Malajsie a Británie. Kromě 138 dospělých cestujících bylo v letounu 17 dětí. Británie identifikovala svého občana jako ředitele energetické firmy Chi Man Choie, který letěl s dvouletou dcerou do Singapuru za manželkou.

Podle letecké společnosti se stroj vydal na dvouhodinovou trasu v sobotu ve 23:35 SEČ a z radarů kontrolní věže v Jakartě zmizel dnes v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Airbus 320-200 s číslem letu QZ 8501 řídil zkušený pilot, který měl nalétáno přes 6 100 hodin.

Jeho synovec řekl, že strýc patřil k oporám rodiny a pomohl vždy, když někdo onemocněl nebo mu došly peníze. Je ženatý a má dvě školou povinné děti, jeho žena nepracuje. Z letadla nebylo zachyceno žádné tísňové volání. Letadlo bylo v provozu šest let a poslední technickou prohlídkou prošlo v listopadu.

Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Než letadlo přestalo komunikovat, požádal pilot o povolení odchýlit se nepatrně od trasy kvůli hustým mrakům. Chtěl vystoupit z 9,7 kilometrů do hladiny nad 11 kilometrů, aby se jim vyhnul. Podle indonéských zástupců v oblasti panuje špatné počasí a viditelnost je jenom do pěti kilometrů.

Na radarových obrazovkách bylo letadlo ještě v 00:16 SEČ, avšak identifikovatelné bylo jenom přes automatický signál. O dvě minuty později z radaru zmizelo. Tato informace se liší od zprávy vydané společností AirAsia, podle níž byl kontakt přerušen v 00:24 SEČ.

Žádný tísňový signál posádka nevyslala

Od počátku se objevovaly informace o vraku, naposledy večer místního času uvedl indonéský server Bangka Post, že trosky jsou východně od ostrova Belitung, který je u východního pobřeží Sumatry.

S hledáním letounu pomáhá i námořnictvo.
S hledáním letounu pomáhá i námořnictvo. | Foto: Reuters

Žádný tísňový signál však posádka podle úřadů nevyslala. Indonéská pátrací a záchranná agentura (Basarnas) oznámila, že nezaznamenala žádný signál z lokačního majáku, který se aktivuje při nárazu nebo v případě pádu letadla do vody. Nespustí se naopak, jestliže letadlo přistane řízeně na vodě.

Letadlo se před ztrátou kontaktu nacházelo v prostoru mezi indonéským přístavem Tanjung Pandan a městem Pontianak v provincii Západní Kalimantan na Borneu.

Po letounu pátrá letectvo i námořnictvo

Letoun měl přistát v Singapuru v 1:30 středoevropského času.  Na letištích v Surabaji i v Singapuru čekají na zprávy desítky příbuzných cestujících. Pravidelná linka je podle stanice BBC oblíbená mezi Indonésany, kteří využívají často možnosti nákupů a zábavy v Singapuru

Singapur do pátrání zapojil své letectvo a námořnictvo. Pomoc při pátrání po pohřešovaném stroji nabídla také Malajsie a Austrálie, Malajsie poslala do oblasti lodě a letadlo.

Ztracený let AirAsia QZ 8501
Ztracený let AirAsia QZ 8501 | Foto: Reuters

Indonéskou AirAsia vlastní ze 49 procent malajsijská skupina AirAsia, kterou řídí Malajsijec Tony Fernandes. Na svém twitterovém účtu oznámil, že se vydává do Surabaje, aby podpořil pátrací operace. Skupina AirAsia má pobočky také v Thajsku, v Indii a na Filipínách.

Podle serveru BBC bývala AirAsia státní malajsijskou společností, avšak zápasila s problémy. Roku 2001 je vyřešil Malajsijec Tony Fernandes, který do té doby podnikal v hudebním průmyslu. Značně zadlužené aerolinky koupil za symbolickou cenu 25 centů.

Nově fungují od roku 2002 a společnost neměla za tu dobu žádnou nehodu. Pohřešovaný dvoumotorový Airbus byl vyroben před šesti lety a má za sebou 136 000 letů a 23 000 letových hodin. Na jeho palubu se vejde 180 lidí.

V neděli mělo potíže i další letadlo AirAsia. V Malajsii se musel kvůli technickým problémům vrátit do Penandu stroj, který mířil do Langkawi.

Letadlo už nemůže být ve vzduchu.
Letadlo už nemůže být ve vzduchu. | Foto: Reuters

Aerolinky počítají s tragédií

"Je možné, že jde o nehodu," sdělil Kalla. S tragickým vysvětlením počítá i AirAsia, která na internetu změnila barvu svého jasně červeného loga na šedivou. Odborníci zpochybňují spekulace o vině počasí. Expert na leteckou bezpečnost David Learmount řekl, že piloti naprosto rutinně žádají o změnu výšky letu, pokud se blíží bouřková oblast.

"Nehovoříme o pouhých blescích a hromech. Bouře mohou být mimořádně silné a středně velké letadlo dokážou roztrhnout, proto se jim piloti snaží vyhnout," řekl. Skeptický je k možnosti, že by někdo přežil, i kdyby letadlo dopadlo na hladinu. "Piloti se snaží udržet kontakt s dispečery do poslední minuty. Pokud přestali mluvit, muselo je něco vyrušit," tvrdí Learmount.

Letos v březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě a rozsáhlé pátrání po něm zůstává stále bez výsledku. Stroj se podle oficiální verze 8. března zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie poté, co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Malajsijská vlajková společnost brzy poté ztratila další letadlo, když byl 17. července sestřelen let MH17 nad povstaleckou východní Ukrajinou a zahynulo všech 298 lidí na palubě.

 

Právě se děje

Další zprávy