V Aleppu byl prodloužen klid zbraní. V jeho jižním okolí však zuří těžké boje

ČTK ČTK
7. 5. 2016 22:00
V syrském městě Aleppo a přilehlé oblasti se prodloužilo o 72 hodin příměří vyhlášené ve středu večer. Ve městě zatím příměří funguje, v jeho jižním okolí se ale boje přiostřily a těžké ztráty zaznamenaly zejména íránské síly podporující vládní vojska.
Syrské město Aleppo
Syrské město Aleppo | Foto: Reuters

Moskva/Dubaj - V městě Aleppo a přilehlé oblasti na severozápadě Sýrie se prodloužilo o 72 hodin příměří vyhlášené ve středu večer, informovala v noci na dnešek agentura AFP. Během obnovených bojů tam od 22. dubna přišlo o život přes 280 civilistů, ve čtvrtek se tam ale vrátil klid. Ve městě zatím příměří funguje, v jeho jižním okolí se ale boje přiostřily a těžké ztráty zaznamenaly zejména íránské síly podporující vládní vojska.

"Režim klidu (zbraní) v provincii Latákíja a v městě Aleppo byl prodloužen o 72 hodin, od 7. května v 0:01 místního času," citovala AFP ruské ministerstvo. Moskva upozornila, že tak bylo učiněno na základě ruské iniciativy, aby se zabránilo zhoršení situace. AFP původně informovala o tom, že se příměří prodloužilo o 24 hodin.

V bitvě s islamisty o strategickou vesnici Chán Túmán poblíž Aleppa bylo v sobotu zabito 13 íránských vojáků, sdělila íránská tisková agentura Fars s odvoláním na velení Revolučních gard. Je to jedna z největších ztrát šíitských Íránců, kteří pomáhají režimu Bašára Asada dobýt zpět území v Sýrii ovládnutá vesměs sunnitskými povstalci. Írán, na něj napojené libanonské hnutí Hizballáh a Rusko vojensky podporují Asadovu vládu, zatímco Západ a arabské státy kolem Perského zálivu poskytují pomoc různým povstaleckým frakcím.

Na Chán Túmán jihozápadně od Aleppa útočí od pátku aliance islamistů, včetně fronty an-Nusra napojené na teroristickou síť al-Káida. Chán Túmán leží poblíž silnice spojující Damašek s Halabem.

Největší město Sýrie Aleppo bývalo před vypuknutím občanské války v roce 2011 průmyslovým a finančním centrem země. Bitevním polem se stalo v červenci 2012, kdy povstalci zahájili ofenzivu. Ta však nebyla rozhodná a město zůstalo rozděleno na sektory ovládané opozicí na východě a části kontrolované vládou na západě.

Příměří pro Sýrii bylo vyjednáno koncem února, ale boje v Aleppu se považovaly za jeho zásadní porušení a za nejhorší boje ve městě za více než rok. Příměří tak podle reportérů z místa vrátilo trochu klidu místním obyvatelům. "Obchody se otevřely a lidé zas dýchají," řekl agentuře Reuters místní obchodník. Znovu se otevřely i školy.

Město opustily dva miliony lidí

Podle odhadů OSN se za pět let občanské války v zemi snížil počet obyvatel Aleppa skoro z 5,9 milionu na čtyři miliony. V celé Sýrii podle těchto odhadů žije nyní 17,9 milionu oproti 24,5 milionu před vypuknutím války. Šest milionů lidí je ale v zemi vnitřně vysídlených, tedy muselo opustit své domovy.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov před několika dny prohlásil, že za dva měsíce se k příměří připojilo přes 7000 bojovníků z více než 50 ozbrojených skupin, jež se hlásí k opozici. Tito lidé odevzdali zbraně a chtějí dodržovat příměří. Podle Konašenkova "není toto číslo ještě konečné a usmiřovací proces v Sýrii se urychluje".

Snaha Evropské komise omezovat držení legálních zbraní je zoufalá, dlouhodobě Evropa svoji bezpečnost podceňuje, tvrdí bezpečnostní expert Tomáš Pojar | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy