Skupina muslimů svlékla starou koptskou ženu na ulici donaha. Křesťanky se teď bojí vyjít z domu

Zahraničí Ahmed Aboulenein, Omar Fahmy (Reuters), Zahraničí
9. 6. 2016 20:56
Vesnicí v egyptském Alkarmu se rozšířila zpráva, že se ženatý koptský křesťan zapletl s vdanou muslimskou ženou. Na jeho starou matku následně zaútočila skupina muslimů, aby se pomstila. Koptští křesťané se teď bouří.
Koptové v Egyptě (ilustrační foto)
Koptové v Egyptě (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Al-Karm (Egypt) – Dům Soady Thabetové už nemá dveře. Na zdech obývacího pokoje jsou patrné stopy ohně a na zemi leží rozmlácený televizor.

Mezi spálenými věcmi lze rozpoznat červený župan.

Sedmdesátiletou Soadu vyvlekli z domu obyvatelé vesnice Al-Karm, kde strávila většinu svého života. Svlékli ji donaha a nechali ležet v blátě u cesty.

Jaký zločin spáchala? Její syn, ženatý egyptský křesťan, byl obviněn z milostné aféry s vdanou muslimskou ženou (která však v celostátní televizi popřela, že by s ním cokoli měla).

"Můj dům podpálili, vtrhli dovnitř, vyvlekli mě ven z mého domu a strhli ze mne šaty," vyprávěla Thabetová agentuře Reuters týden po útoku. "Vypadala jsem přesně tak, jako když mě moje matka přivedla na svět, plakala jsem a křičela."

Stížnosti koptů

Koptové, ortodoxní křesťané, jako je ona, představují desetinu egyptské populace. Už delší čas si stěžují, že je většinová muslimská komunita v zemi diskriminuje.

Sektářské násilí je v Egyptě tak časté, že jen málokdy přitáhne pozornost veřejnosti. Utrpení Soady a ponížení, které se staré ženě dostalo na veřejnosti, však vyvolalo mezi kopty hlasité protesty. A celý případ se dostal až do egyptských médií.

"Pokud by se jednalo pouze o další případ žhářství, nějak bychom se s tím srovnali. To, co se stalo téhle ženě, ale nemůžeme jen tak nechat být," řekl agentuře Reuters příbuzný a soused Soady Ishak William ve svém domě v Al-Karmu.

Egyptský prezident Abdul Fattáh Al-Sisí útok v Al-Karmu odsoudil. Incident přesto ukazuje, že ani tři roky po jeho zvolení nebyl splněn slib, že zemi sjednotí. A že koptové zůstávají mimořádně zranitelnou komunitou.

Sektářské násilí v Egyptě často propuká na základě nepodložených zpráv o milostných aférách mezi příslušníky různých náboženství. Druhou "rozbuškou" bývají podezření, že koptové si staví kostely bez úředního povolení.

To potom hoří jejich domy, ničí se úroda, dochází k útokům na koptské svatostánky a vyhánění koptů z jejich vesnic. Potvrzují to nejen obyvatelé guvernorátu Minjá v centrální části země, která je domovem největší koptské komunity v Egyptě, ale i organizace na ochranu lidských práv.

"Říkají nám: Smiřte se"

Po útocích vždy následují pokusy o smíření znesvářených stran, oficiálně podporované vládou, při nichž hrají koptští a muslimští duchovní roli zprostředkovatelů. Snaží se sjednat smír, aniž by byly do celého procesu zapojeny soudy.

Egyptští křesťané tvrdí, že smírčí jednání často končí ústupky z jejich strany. Některé rodiny příslušnou obec opustí nebo je z kostelů sundán kříž. Pachatelé útoků zůstávají často nepotrestáni.

Zástupci muslimské komunity a duchovní říkají, že jen tímto způsobem je možné vystoupit z ďábelského kruhu, provázeného ustavičnými odplatami. Koptové se s tímto názorem často ztotožňují, aby zabránili dalším útokům.

Ten poslední ale zanechal v koptech z Al-Karmu, malé vesnici uprostřed zemědělské oblasti v údolí Horního Nilu, notnou dávku hořkosti. Tentokrát nestačí se jen zase smířit, říkají.

"Tato věc patří před soud, ne před smírčí jednání," tvrdí William. "Ať už to udělal kdokoli, musí být pohnán k zodpovědnosti."

Utrpení, které prodělala Soada, přimělo diecézi v Minjá, aby vydala prohlášení požadující spravedlnost a nápravu. Útok následně odsoudila i vláda a káhirské kulturní středisko islámského učení al Azhár.

"Lidé jsou tu zabíjeni a nikdo na to nereaguje, kradou se peníze, domy jsou pleněny, dívky znásilňovány… a my se s tím vším smiřujeme a necháváme to být," řekl agentuře Reuters v telefonním rozhovoru biskup Makarios, hlavní představitel koptské církve v Minjá.

"Říkají nám, smiřte se, protože je to tak lepší, mohou se stát mnohem horší věci. Lidé uvažují prostě, chtějí žít v míru, tentokrát se s tím ale jen tak nesmíří."

Od chvíle, kdy se případ dostal na veřejnost, bylo v souvislosti s ním zatčeno patnáct mužů. Podle bezpečnostních zdrojů je čeká vyšetřování.

Ještě donedávna přitom útočníci chodili beztrestně po vesnici.

Sousedé, kteří byli svědky incidentu, říkají, že se odehrál 20. května. Skupina muslimských mužů prý tehdy zapálila několik křesťanských domů. Soadu svlékli donaha poté, co se objevily zvěsti o aféře syna Ashrafa.

Ten podle Williama utekl se svou ženou a dětmi již 19. května, protože mu vyhrožovali. Jak říká Ishak Ibrahim z Egyptské iniciativy pro lidská práva, jeho rodiče se obrátili na policii, neboť měli strach o svůj život.

Několik místních obyvatel potvrdilo Ibrahimova slova, že dům Soady a jejího muže vzplál hned následujícího dne.

Tarík Násr, který stojí v čele guvernorátu v Minjá, v první reakci před zástupci místních médií popřel, že by k útoku vůbec došlo. 26. května pak prohlásil, že se jednalo pouze o "nezávažný" incident.

Al-Karm navštívil až poté, co útok odsoudil sám Sísí. "To, co se nyní děje v Egyptě, je neakceptovatelné… Ať už takovouto chybu udělá kdokoli, musí být pohnán k zodpovědnosti," zdůraznil Sísí v projevu.

Když Al-Karm navštívila společná delegace muslimských a koptských duchovních z Káhiry, vesnici už střežily ozbrojené hlídky a pancéřovaná armádní vozidla. Místní koptové delegaci odmítli přijmout.

Vláda rozvášněného davu

Ishak Jakúb, kopta s holou hlavou a pažemi plnými jizev, žije hned vedle domu Soady Thabetové. Tvrdí, že toho večera nechybělo moc a útočníci jej zabili.

Požaduje, aby ve vesnici platily zákony a úřady ukončily vládu rozvášněného davu.

"Slyšel jsem střelbu, a tak jsem vyběhl před dům. Pak mi ale lidé řekli, ať se raději schovám, a tak jsem se zase vrátil zpět a zamkl dveře," říká Ishak. "Vylezl jsem na střechu a viděl, že ze sousedního domu vychází kouř, a tak jsem zavolal hasiče."

"Když jsem ze střechy zase slezl dolů, zjistil jsem, že vtrhli i do mého domu. Jeden z nich mě něčím praštil po hlavě, nepoznal jsem ho ale. Pak mě vyvlekli na ulici a zmlátili."

Jakúb později našel Soadu, jak se ukrývá v domě jednoho muslimského souseda, který jí poskytl přístřeší.

"Když jsem se dověděla, co jí udělali, to, že svlékli na ulici starou ženu, vzala jsem ji k sobě a zamkly jsme se u mě v pokoji," říká Jakúbova žena, která odmítá uvést své jméno. Úm Magdí, muslim, který u sebe Soadu ukryl jako první, ovšem celý incident banalizuje s tím, že se jednalo o čin "nerozvážných mladíků".

"Můj syn ke mně přivedl Soad a řekl mi, ať jí dám oblečení," říká. "Vyzval jsem ji, ať se posadí, nechtěla ale. Jako by se u mne necítila v bezpečí. Znám ji celý život a je pro mne něco jako sestra. Ona je křesťanka a já jsem muslim, na tom ale nezáleží."

Soada, oblečená v černých šatech a zjevně v šoku, se následně objevila na videu, které bylo zveřejněno na internetu. "Nežádala jsem nikoho o pomoc," říkala. "Odpouštím jim."

Koptové z Al-Karmu jsou přesto přesvědčeni, že ani tento krok odpuštění nezabrání dalším útokům. "Ukažte mi křesťanskou ženu, která se odváží vyjít na ulici, až odsud zmizí policie," říkají.

 

Právě se děje

Další zprávy