Londýn - Nejméně každý čtrnáctý pracující ve Velké Británii pochází z ciziny. Počet legálně zaměstnaných cizinců tam podle oficiálních údajů přesáhl 2 miliony. Neoficiální čísla jsou ještě výrazně vyšší. A přistěhovalců stále přibývá, informoval britský deník Daily Telegraph.
Během posledních šesti let stoupl počet cizinců legálně pracujících v Británii o více než 800 tisíc. Britská společnost se proměňuje, což přináší řadu problémů, například vyšší kriminalitu a nezaměstnanost.
Prudký nárůst počtu migrantů v Británii v posledních letech je dán především otevřením trhu Evropské unie pracovníkům z nových členských zemí včetně Česka.
Poláků jsou statisíce
Čechů však legálně pracuje v Británii relativně málo. Zaměstnáno je tam v současné době odhadem na deset tisíc Čechů.
Z východoevropských zemí míří do Británie především Poláci, dále pak obyvatelé pobaltských republik a Slováci. Podle oficiálních údajů se loni v Británii zaregistrovalo zhruba čtvrt milionu polských pracujících. Odhady celkového počtu Poláků v Británii však přesahují milion.
Další vlna přistěhovalců zasáhla Británii loni, kdy do země zamířily tisíce Bulharů a Rumunů, tedy dalších nových členů Evropské unie.
Kdo dá práci Britům?
Migrace je ve Velké Británii významným politickým tématem. Například kvůli tomu, že cizincům stačí nižší mzda než Britům, takže stoupá nezaměstnanost.
Vláda Gordona Browna už přislíbila, že pro rodilé Brity zajistí nová pracovní místa. Brown oznámil start programu s názvem "Britská práce pro britské pracující".
Opozice však o jeho úspěchu pochybuje. "Ministři stav pracovního trhu nemohou příliš ovlivnit," říká poslanec opoziční konzervativní strany James Clappison.
Zpět na SPECIÁL: Pracovní migrace v EU