Ostré výtky Řecku. Summitu G7 dominuje problém zadlužení

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2015 20:00
Na jihu Bavorska začala schůzka nejvyšších představitelů skupiny G7.
Americký prezident v Bavorsku před jednáním G7.
Americký prezident v Bavorsku před jednáním G7. | Foto: Reuters

Garmisch-Partenkirchen - Problém zadluženého Řecka dominoval prvním hodinám vrcholné schůzky skupiny G7, která dnes začala na jihu Bavorska. Na dvoudenním summitu na zámku Elmau u Garmisch-Partenkirchenu uvítala nejvyšší představitele skupiny G7 německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země hostí vrcholnou schůzku hospodářských velmocí už pošesté.

V doprovodu svého manžela Joachima Sauera se Merkelová pozdravila s americkým prezidentem Barackem Obamou a vůdci Británie, Kanady, Francie, Itálie a Japonska. Při pořizování oficiální fotografie na pozadí alpských velikánů se k nim připojili také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Juncker hned v úvodu summitu neobvykle ostře vyčinil řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi, že prý zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy. Podle agentury Reuters Juncker vyzval Atény, aby rychle daly své návrhy na stůl a umožnily obnovení rozhovorů během summitu EU a Latinské Ameriky, který se uskuteční ve středu v Bruselu.

O řecké krizi hovořila před summitem Markelová s Obamou, na vrcholné schůzce pak podali členům G7 informaci Merkelová, Juncker a francouzský prezident François Hollande. "Nemůžeme říct, že problém je vyřešen," řekla kancléřka televizi ZDF. "V cílové rovince stále nejsme."

Italský premiér Matteo Renzi novinářům řekl, že členové sedmičky se shodli v názoru, že je třeba učinit vše pro odvrácení odchodu Řecka z eurozóny. Je podle něj ale na řecké vládě, aby vyslala "pozitivní signál".

Jucker na tiskové konferenci naznačil, že má Tsiprase dost. "Nemám s Alexisem Tsiprasem osobní problém, naopak. Byl to můj přítel, je to můj přítel. Aby ale přátelství trvalo, musí platit aspoň minimální pravidla," poznamenal šéf bruselské exekutivy.

Příkrý byl ve svém vyjádření i unijní prezident Donald Tusk: "Prohlásí-li někdo, že vám půjčí peníze, ale musíte je v budoucnu vrátit, není to bezohledný lupič. Není pravda, že dlužníci jsou vždy morální a věřitelé nemorální."

 

Právě se děje

Další zprávy