V Africe zuří další válka. Na hranicích Súdánu se bojuje o ropu

V Africe zuří další válka. Na hranicích Súdánu se bojuje o ropu
Situace v Súdánu má ale ke klidu a míru daleko. Na zdejší dlouhodobě neutěšenou humanitární situaci se pokoušejí upozornit také umělci. (Na snímku dílo švédské umělkyně, která v Chartúmu vystavila své dílo Art in Heart od Clinic.)
V obou zemích dominuje islámské náboženství. Nezdá se ovšem, že by se pobožní (Jiho)súdánci dokázali ubránit pokušení řešit své vzájemné spory jinak než mírovou cestou.
Militarismus je v súdánském regionu stále dominantně zastoupen. Na fotografii je zachycen voják jihosúdánské armády, jak dohlíží na konvoj, který do oblasti dopravuje desítky tisíc litrů vody. Voda má na tomhle vyprahlém místě ohromnou strategickou hodnotu.
Nedostatek vody a základních potravin, pociťovaný v Jižním Súdánu, přiměl před časem Spojené národy k intervenci. Pracovníci OSN v Jižním Súdánu distribují potraviny zejména dětem, jejichž vývoj může nedostatek potravin fatálně ohrozit.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Dan Poláček Zahraničí, Reuters, Dan Poláček
23. 4. 2012 19:25

Súdán a Jižní Súdán (který vyhlásil nezávislost teprve loni) stojí kvůli ropě na pokraji regulerní, vleklé války. Podle zdrojů z místa se dokonce o otevřené válce dá mluvit už teď. Súdán začal bombardovat jihosúdánské příhraniční oblasti, kde se nalézají ropná pole. Už tak vyhrocená situace se ještě zdramatizovala poté, co se Jižní Súdán rozhodl vojensky okupovat ropné pole Heglig. Súdánské bombardéry zasáhly rovněž město Bentiu. Podle Jižního Súdánu si desetidenní boje o Heglig vyžádaly 19 mrtvých mezi jihosúdánskými vojáky a 240 mezi súdánskými. Velitel súdánských vojsk naopak tvrdí, že bylo zabito 1200 jihosúdánských vojáků. Do oblasti mají omezen přístup zahraniční novináři, a tak není možné údaje věrohodně ověřit. Fotograf agentury Reuters se do válečné zóny dostal. Nabízíme vám unikátní fotografie, které tam pořídil.

 

Právě se děje

Další zprávy