Uvidíme, za co vlastně stojí NATO. Rozhovor s Lechem Wałesou

Zahraničí Rzeczpospolita, Zahraničí
14. 4. 2014 7:54
Spojené státy na Ukrajině selhaly, Evropa na ně proto musí přestat spoléhat. Tvrdí to bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Lech Wałesa.
Foto: Reuters

Varšava - "Politici, především američtí, se nepoučili ze starých chyb a páchají nové," tvrdí bývalý polský prezident Lech Wałesa. Někdejší vůdce odborové centrály Solidarita a nositel Nobelovy ceny míru v rozhovoru s listem Rzeczpospolita prohlásil, že "první chyba Západu přišla Polsko draho, bylo to padesát let komunismu".

"Západní Evropa a USA nyní ve vztahu k Ukrajině dělají stejnou chybu," zdůraznil.

Politici, především američtí, se nepoučili ze starých chyb a páchají nové.

Pokud by protiraketová obrana byla umístěna v Polsku, situace by podle Wałesy byla zcela jiná. Proto je prý třeba nahlas hovořit o chybách Baracka Obamy.

"Spojeným státům se nepodařilo náležitým způsobem svět zorganizovat, a proto nyní prohráváme... Globální solidarita nefunguje. Nemůžeme se smířit s novou železnou oponou," varuje bývalý polský prezident.

"Nemůžeme Ukrajinu přenechat Putinovi, ani připustit rozdělení země. Nemůžeme ale také připustit novou válku. Pokud chtějí západní země projevit svou solidaritu, musejí se Putinovi postavit. Musíme se v rámci Evropy lépe organizovat a být solidárnější. Na Spojené státy se nemůžeme spoléhat, jinak budeme prohrávat dále," tvrdí.

Ukrajina si brzy zvolí nového prezidenta…

Julija Tymošenková by se voleb neměla účastnit, nemá šanci je vyhrát. Ukrajině dnes chybí vůdce, který by byl symbolem změn a představoval základ nových pořádků. Chaos na Ukrajině může vyústit i v to, že o Majdanu se bude hovořit jako o Putinově provokaci.

Měla by se Ukrajina stát rychle členem NATO?

Pokud NATO přenechá Ukrajinu Putinovi, co si pak máme o Alianci myslet? Teď se ukáže, co je NATO vlastně zač. Potvrzuje se, že pokud se nic neděje, je vše v pořádku, jak ale dojde k nějaké konfrontaci, zůstanete osamoceni. Pokud by měla být vojska NATO umístěna v Polsku, podepišme s Aliancí dohodu, že když nastane nebezpečí, neutečou.

Svět se zřejmě smířil s ruskou anexí Krymu…

Je zapotřebí lidi, jako je Putin, postavit před haagský tribunál či jinou celosvětovou soudní instanci. Není možné porušovat pravidla a dohody a ohrožovat bezpečnost jiných zemí.

Očekávám, že svět odpoví Putinovi po chlapsku. Zatím ale všichni jenom vyčkávají…

Co byste radil?

Je zapotřebí vytvořit celosvětovou "Solidaritu", jen mnohem modernější. Je nezbytné se potichu zeptat každé země: Řekněte upřímně, co jste ve skutečnosti ochotni učinit pro Ukrajinu? Okamžitě bychom věděli, co můžeme udělat a kdo stojí na naší straně.

Musí se svět smířit s dělením Ukrajiny?

V žádném případě. Svět v sobě musí najít solidární sílu, která Putina přinutí k tomu, aby dodržoval pravidla odpovídající 21. století.

K dispozici jsou sankce, Rusko může být vyloučeno z G8, ruští oligarchové mají zablokována zahraniční konta. Zdá se ale, že to Putina nezneklidňuje.

To je všechno příliš málo. Je třeba se podívat na to, jak je to nyní s ruským plynem a obchodní výměnou. Nakolik si můžeme dovolit vyloučit Rusko z obchodních dohod. Je zapotřebí, aby vznikla jakási Komise solidarity, která bude od všech zemí světa přijímat určité závazky a postará se o to, aby je každý dodržoval.

Mají tedy všechny země ze solidarity přestat dovážet ruský plyn?

V tomhle není možné vyhrát.

Zatím ale vyhrává Putin. Na Majdanu byla stovka mrtvých a Ukrajina ztratila část svého teritoria.

Foto: Reuters

Je těžké na jednom bojišti vyhrát utkání v šachu a v boxu. Jeden hraje šachy a druhý boxuje. Svět ale nemůže Putinovi vše jen tak odpustit, jinak to špatně skončí pro nás pro všechny.

Jak je ale možné Putina zastavit?

Vedle komise, o které hovořím, je zapotřebí lidi, jako je Putin, postavit před haagský tribunál či jinou celosvětovou soudní instanci. Není možné porušovat pravidla a dohody a ohrožovat bezpečnost jiných zemí. Je nezbytné něco udělat, aby každý věděl dopředu, že stane před soudem.

Nemáte ten dojem, že egoistická Evropská unie v hodině pravdy neobstojí?

Proto je zapotřebí vytvořit celosvětovou komisi, která určí, jak vůči Rusku postupovat. Spojené státy dnes nestojí v čele světa, a přitom by měly.

Bojíte se ozbrojeného konfliktu?

Hrozba takového konfliktu je reálná, protože na světě jsou šílenci. Byl by ale pro všechny tak nevýhodný, že bychom válčit rychle přestali. Tu a tam ale pár modřin utrpíme. Putin nám připomněl, že pracoval pro KGB, a tam se nejednalo v rukavičkách.

Co si v souvislosti s děním na Ukrajině myslíte o návratu k všeobecné branné povinnosti?

Jsem pro, jen se to musí provést chytře a rychle. Bylo chybou tohle odbourat.

Měli bychom dávat více peněz na zbrojení?

Ano, nejsme na to ale připraveni.

Rozhovor s Lechem Wałęsou, bývalým prezidentem Polské republiky a vůdcem Solidarity, vyšel 4. 4. 2014 v polském listu Rzeczpospolita. Aktuálně.cz má svolení autora i vydavatele s jeho zveřejněním.

 

Právě se děje

Další zprávy