USA uznaly rebely za legitimní libyjskou vládu

Martin Novák Martin Novák
15. 7. 2011 14:52
Ruský emisar Michail Margelov se obává apokalypsy v ulicích libyjské metropole
Člen povstalecké armády nedaleko fronty u města Adžedábíja.
Člen povstalecké armády nedaleko fronty u města Adžedábíja. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjští povstalci se sice pomalu, ale přece jen přibližují k Tripolisu, který nadále ovládá jejich nepřítel, Muammar Kaddáfí.

Tento týden se objevily informace, že libyjský vůdce je za určitých podmínek ochoten odstoupit, ovšem zvláštní ruský vyslanec Michail Margelov, který z pověření Kremlu v červnu vyjednával v Tripolisu, má podle svých slov opačný názor.

V rozhovoru s deníkem Izvestija řekl, že Kaddáfí nevydá Tripolis bez boje a že když bude muset prohrát, nařídí zničit co největší část města a také ropnou infrastrukturu v Libyi.

"Domnívám se, že Kaddáfího režim má takový sebevražedný plán," prohlásil Margelov, který jednal s libyjským premiérem Bagdádím Mahmúdím. A právě ten před takovýmto scénářem varoval.

Podle Margelova má Kaddáfí patrně nedostatek paliva a jeho možnost použít tanky je silně omezena, nadále ale disponuje obrovským množstvím raket a výbušnin.

Mluvčí libyjské vlády Rusova slova o ničení odmítl jako nesmysl, nic takového se prý nechystá.

Zatímco Francie a Velká Británie se v posledních dnech snaží vyjednat politické řešení konfliktu mezi režimem a rebely, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval k masivnějšímu bombardování Libye a zapojení většího počtu letadel.

Stoupenkyně Kaddáfího mává na demonstraci pistolí.
Stoupenkyně Kaddáfího mává na demonstraci pistolí. | Foto: Reuters

Podle zdrojů z aliance bude třeba vystupňovat útoky před srpnem, kdy začíná muslimský postní měsíc ramadán a s ohledem na veřejné mínění v islámských zemích bude pro alianci složité pokračovat v náletech.

"Vyzývám všechny členské země NATO, které mají k dispozici bombardéry, aby se k operaci připojily," řekl Rasmussen v Haagu.

V Istanbulu se dnes sešli zástupci 15 zemí, aby se poradili o dalším postupu v Libyi. Tématem schůzky byla budoucnost severoafrické země po odchodu Kaddáfího.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v Turecku oznámila, že USA se rozhodly uznat vedení povstalců, sídlící v Benghází, jako legitimní libyjskou vládu.

Povstání proti režimu Muammara Kaddáfího začalo v polovině února, Severoatlantická aliance se do konfliktu zapojila o měsíc později.

Rebelové kontrolují východní třetinu země, oblast jihozápadně od Tripolisu a Misurátu s okolím. Většina ropných polí a terminálů je v tuto chvíli v rukou Kaddáfího.

 

Právě se děje

Další zprávy