USA popravují mentálně nemocné, tvrdí AI

Red Zah, Reuters
31. 1. 2006 17:21
Washington - Podle zprávy Amnesty International byla celá desetina osob popravených ve Spojených státech mentálně nemocná.

Londýnská humanitární organizace, která je otevřeně pro zrušení trestu smrti, považuje celou záležitost za odporující mezinárodním standardům.

Trest smrti je jednodušší než léčba

"Předsudky a neznalost podporují strach, takže pro mnoho lidí je jednodušší mentálně nemocné osoby odsoudit k smrti než léčit," prohlásila členka Amnesty International Susan Leeová.

Ve Spojených státech bylo od roku 1977, kdy skončilo desetileté moratorium na trest smrti, popraveno víc než tisíc osob. Jako "jubilejní" tisící byl 2. prosince popraven v Severní Karolíně Kenneth Boyd.

Podle Amnesty International byla celá desetina popravených, tedy přinejmenším 100 osob, mentálně nemocná a u celé řady dalších nikdy k žádnému psychologickému vyšetření nedošlo.

USA: Více než dva miliony vězňů

Informace amerického ministerstva spravedlnosti to nevylučují. Podle nich je v současnosti v amerických věznicích drženo 283 tisíc mentálně nemocných osob, což představuje asi 15 procent odsouzených.

Celkem se americký vězeňský systém musí vypořádat s více než dvěma miliony vězňů, což staví Spojené státy na první místo ve světě.

Foto: Aktuálně.cz

Již v roce 2002 prohlásil americký Nejvyšší soud za protiústavní popravy mentálně retardovaných osob. Loni se k nim přidaly ještě osoby, které spáchaly zločin před nabytím plnoletosti.

Podle posledního průzkumu Gallupova ústavu podpora trestu smrti ve Spojených státech klesá. Ještě v roce 1994 bylo 80 procent pro trest smrti, loni klesla jeho podpora na 64 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy