Washington - Koalice vedená Spojenými státy podnikla během pondělí a úterý dvaadvacet náletů na pozice Islámského státu v teroristy obléhaném městě Kobani na syrsko-turecké hranici a v jeho bezprostředním okolí.
Dosud nejintenzivnější bombardování cílilo na auta, muniční sklady, hlídková stanoviště a další vojenské pozice islamistů. Prostřednictvím tiskového prohlášení o tom informovalo americké ministerstvo obrany.
Jedním z cílů mimo území kurdského města Kobani byla i ropná rafinerie. Podle předběžných informací byl cíl zničen, hlásí Pentagon.
Právě příjmy z ropy jsou přitom významným zdrojem peněz, z nichž Islámský stát svá válečná tažení financuje.
Syrští aktivisté podle agentury Reuters informovali, že při útocích zemřelo nejméně dvaatřicet radikálů.
Jak moc nálety Islámský stát v Kobani, které se z posledních sil brání obsazení, skutečně oslabily, zatím není jasné. Američané nicméně přiznávají, že obrana města není jejich prioritou. A v minulosti už několikrát naznačili, že jej považují za ztracené.
Bez pozemní podpory to nepůjde
Nálety trvají už přes dva týdny a sílí obavy, že k poražení teroristické skupiny stačit nebudou. Krom Kurdů, kteří ozbrojencům Islámského státu na zemi vzdorují jako jediní, to už pod podmínkou anonymity médiím přiznávají také američtí politici. A dokonce i samotní piloti, co nálety provádějí.
Stěžují si, že kvůli nedostatečnému navádění ze země létají naslepo, a nemohou tak nepřátele efektivně likvidovat.
Nasazení takzvaných pozemních leteckých návodčích není možné, protože americký prezident Barack Obama slíbil, že se pozemní jednotky do operace nezapojí. A jak vysvětlil serveru The Daily Beast nejmenovaný pilot amerického bombardéru, Washington to nemůže udělat ani tajně.
Problém je v tom, že jakmile tam pošlou vojáky a některého z nich se podaří zajmout, useknou mu hlavou a záznam pošlou médií.
"Problém je v tom, že jakmile tam pošlou vojáky a některého z nich se podaří zajmout, useknou mu hlavu a záznam pošlou do médiím," vysvětlil pilot.
Spojenecký pozemní personál by mohli do jisté míry nahradit již zmínění kurdští bojovníci, je ale zase limituje skutečnost, že pro takto sofistikovanou spolupráci s piloty nejsou vyškoleni.
Letecké navádění podzvukovými letadly A-10 Thunderbolt a vrtulníky AH-64 Apache je zase příliš nebezpečné; bojovníci Islámského státu by tyto stroje mohli sestřelit.
Vrtulníky navíc mají malý dolet a Američané by pro ně museli zřídit základny v Iráku, kam by v takovém případě putoval i pozemní personál.
Američtí důstojníci - z pochopitelných důvodů rovněž pod podmínkou anonymity - konstatují, že je zvolená strategie obdobná jako v Afghánistánu, problém je však v tom, že Islámský stát není Tálibán. Má jasně danou a efektivní strukturu, těžké zbraně a tučné příjmy z ropy.