USA hrozí kyberválka. Pomstí hackeři WikiLeaks?

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 3. 2011 17:44
Hackerská skupina Anonymous chystá útok na symboly americké moci
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Hackerská skupina Anonymous, o které se v poslední době mluví především v souvislosti s kybernetickými útoky na podporu organizace WikiLeaks, vyhlásila válku Spojeným státům.

Cílem útoků se mají stát federální instituce, velké korporace a další symboly americké moci.

"Je to guerillová válka. Přesně tak to nazývám. Jsme zapojeni do nekonvenční a neférové války. Ale my jsme ji nezačali," cituje agentura AFP Barretta Browna, který sám sebe označuje za vrchního stratéga a propagandistu skupiny.

Ta podle jeho slov sdružuje desetitisíce členů, jejichž společným cílem je "informační svoboda".

Hackeři svými výhružkami reagují na vznesení dalších 22 obvinění proti mladému vojínovi Bradleymu Manningovi, který údajně vyzrazoval WikiLeaks vojenská tajemství.

Rozvědčík je od loňského léta ve vazbě, kde čeká na soud. Mezi novými obviněními figuruje i trestný čin spolčení s nepřítelem, a tak mu teoreticky hrozí až trest smrti.

Pan WikiLeaks má strarosti. Čelí obvinění ze znásilnění, Američané ho chtějí dostat před soud kvůli vyzrazení tajemství.
Pan WikiLeaks má strarosti. Čelí obvinění ze znásilnění, Američané ho chtějí dostat před soud kvůli vyzrazení tajemství. | Foto: Reuters

Zmrazit účet pirátům se nevyplácí

O tom, čeho jsou členové skupiny Anonymous schopni, se nedávno přesvědčili takové společnosti, jako jsou Visa, Mastercard nebo provozovatel internetového platebního systému PayPal. Zloba hackerů se na finanční instituce snesla poté, co zmrazily WikiLeaks účty a přestaly zajišťovat její financování.

Podle americké administrativy je Manning vlastizrádce a jeho spolupráce s WikiLeaks ohrozila životy vojáků i civilistů. WikiLeaks a její příznivci zase tvrdí, že má mladý vojín posloužit k obvinění zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho z nabádání k vyzrazení vojenského tajemství.

V současné době lze totiž jen těžko předpokládat, že by se Američanům podařilo Assangeho za něco odsoudit. Své aktivity by zřejmě obhájil právem na svobodu slova.

Podmínky, za nichž je Bradley Manning na vojenské základně Quantico držen, kritizují i mezinárodní neziskové organizace. Armáda ale tvrdí, že je izolace vojáka odůvodněná, protože představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Vojín Manning sloužil až do května 2010 jako analytik vojenské rozvědky v Iráku. Po udání bývalým hackerem Adrianem Lamou byl zatčen a obviněn z předávání tajných informací.

Kromě jiného měl Manning předat WikiLeaks video, na němž americká vojenská helikoptéra střílí na irácké civilisty.

Třiadvacetiletý vojín Manning možná rozpoutá kybernetickou válku.
Třiadvacetiletý vojín Manning možná rozpoutá kybernetickou válku. | Foto: WikiLeaks

Zločiny ve jménu dobra

Své kybernetické útoky, které nejčastěji spočívají ve vyřazení některých služeb z provozu nebo zveřejnění informací o určitých lidech či institucích, hackeři ospravedlňují bojem za "správnou věc".

"Pokud porušujeme zákony, děláme to eticky a proti těm, kdo si o to řekli," hájí kybernetický teror Brown. Teď "si o to řekli" základna Quantico a pracovníci Obamovy administrativy, kteří se na držení rozvědčíka podle pirátů podílí.

Kybernetické útoky a krádeže osobních dat a dalších informací jsou ve Spojených státech federálním zločinem a americká legislativa termín etického porušování zákonů nezná.

Jeden ze záznamů, který údajně vynesl Manning

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy