USA: Dobrovolníci jsou v armádě drženi

Red Zah, Reuters
29. 1. 2006 16:42
Washington - Vedení americké armády donutilo na 50 tisíc vojáků, aby pokračovali ve své "dobrovolné" službě i po vypršení kontraktu.
Foto: Aktuálně.cz

Poukazují při tom na nařízení, které Spojeným státům umožňuje prodloužit dobrovolnou službu vojáků sloužících v Iráku a Afghánistánu až o 18 měsíců.

Armádě  to nepomůže

Zatímco armáda považuje tento postup za jediný možný, vojenští experti upozorňují na to, že podobná nařízení pouze podkopávají prestiž vojenské služby ve Spojených státech. Přilákat nové zájemce tak bude rok od roku horší.

"S tím, jak se válka v Iráku prodlužuje, armáda akumuluje neuvěřitelné množství problémů. Výsledkem může být naprostá neschopnost dobrovolných jednotek," prohlásila vojenská expertka Loren Thompsonová. "A pokud jsou dobrovolní vojáci proti své vůli nuceni v armádě zůstat, nějak se úplně vytrácí ta dobrovolnost a celý smysl této služby," dodala.

Dobrovolní vojáci se vždy upíší na určité období. V okamžiku, kdy jejich služba skončí, se mohou vrátit ke svému civilnímu životu.

Foto: Aktuálně.cz

Po teroristických útocích na Spojené státy a následném nasazení americké armády nejdříve v Afghánistánu a poté v Iráku, se však americké vedení rozhodlo přijmout tzv. "stop-loss" nařízení. To má zajistit naplnění početního stavu americké armády a umožňuje dobrovolnou službu prodloužit až od 18 měsíců. Vojáci, kteří by tedy normálně měli odejít do civilu, zůstávají ve službě i nadále.

Jsme ve válce, změna se nečeká

"Je nám jasné, že toto pravidlo některým lidem znepříjemňuje život, ale toto nařízení se určitě rušit nebude," prohlásil jeden z mluvčí americké armády Bryan Hilferty. "Národ je ve válce a my nemůžeme tento systém zastavit." Podle něj byla od roku 2002 prodloužena dobrovolná služba asi 50 tisícům vojáků. #reklama

Několik vojáků se již obrátilo na soud s tím, že tento postup je nepřípustný. Není však ani protiprávní. Branci jsou o nařízení před vstupem do armády informováni, proto se žádné vítězné rozsudky očekávat nedají.

Reakce jsou však rozporuplné. Právník Jules Lobel z univerzity v Pittsburgu například považuje podobné nařízení za chybu, která americkou armádu poškozuje, nikoliv ji pomáhá.

 

Právě se děje

Další zprávy