"Unavený muž" Walesa má 70. Cítí se nedoceněný

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 9. 2013 20:00
Bývalý předák Solidarity má narozeniny. Přál by si víc uznání doma v Polsku
Foto: Reuters

Varšava (od naší spolupracovnice) - Celé Polsko a také "trochu světa" by na nedělní oslavu svých sedmdesátin nejraději pozval bývalý polský prezident Lech Walesa.

Brzy také uplyne třicet let od doby, kdy legendární vůdce opozičního odborového hnutí Solidarita získal Nobelovu cenu za mír.

Walesa sám o sobě říká, že je "unavený muž". Svými názory rád provokuje doma i v zahraničí, přesto sklízí ovace a je dodnes označován za hrdinu.

Například podle oscarového režiséra Adrzeje Wajdy jsou jen dva Poláci, kteří měli vliv na světové dějiny - papež Jan Pavel II. a Lech Walesa. O Walesovi coby mimořádné osobnosti natočil svůj nový film, který jde příští pátek do kin.

Symbolickým dárkem pro Walesu bude známka s jeho portrétem, kterou Polská pošta uvede do oběhu v den jeho narozenin.

Monopol na hrdinství

Na nedávném setkání intelektuálů a politiků v Sopotech zazpívala asi tisícovka účastníků Evropského fóra nových myšlenek Walesovi tradiční zdravici Sto lat (sto let). Premiér Donald Tusk mu pak předal zvláštní vyznamenání se slovy "Vivat Lech Walesa!".

"V dějinách jsme jen zřídka měli hrdiny, o kterých uslyšel celý svět. Pane prezidente, žádné zlé jazyky ani pera nemohou zapřít tuto historii," konstatoval.

Sám Walesa se přesto cítí nedoceněný. Když se objevil na premiéře Wajdowa filmu na festivalu v Benátkách, tleskali mu diváci vestoje. "Dostalo se mi tam tak bouřlivého přijetí, že jsem zvažoval, zda bych neměl podniknout novou revoluci, abych si získal takové uznání také doma. Chybí mi taková přijetí, takové ovace," přiznal v rozhovoru pro list Gazeta Wyborcza.

Bývalý elektrikář z gdaňských loděnic si posteskl, že ve vlasti se už dlouho takové slávě netěší. V zahraničí je přitom stále vnímán jako legenda. Pověst "ruského Walesy" si například získal tamní opoziční předák Alexej Navalnyj, který organizuje protikremelské protesty.

Walesův "monopol na hrdinství" ovšem irituje polskou opozici, včetně jeho bývalých kolegů ze Solidarity, jimž on sám vytýká politické lajdáctví a lenost.

"Jsem sbalený"

Ve svých projevech z poslední doby Walesa často dává najevo roztrpčení a zklamání. "Nudím se. Tady už pro mne není práce, proto bych chtěl vidět jinou dimenzi. Jsem připravený a sbalený. Jsem zvědavý, jak se Pán Bůh radí s takovými PiSovci (členy strany Právo a spravedlnost - pozn. redakce) a dalšími," uvedl ironicky na adresu svých politických oponentů.

Mnohokrát ale popudil i zahraniční veřejnost. Jen za své výroky o homosexuálech, které chtěl v parlamentu "usadit za zdí", prý letos přišel o desítky tisíc dolarů. Některé jeho přednášky, o něž je ve světě obvykle zájem, byly kvůli tomu zrušeny.

Ke snahám současných politiků interpretovat po svém dějiny, jejichž byl protagonistou, pak tvrdí: "Jsou to politici, kteří nemají programy, nemají strategii budoucnosti." Vlastními politickými vizemi přitom často provokuje a netýká se to jen politiky doma v Polsku.

Spojit Polsko s Německem

V jednom z rozhovorů se například nechal slyšet, že by se Polsko a Německo měly spojit v jeden stát. "V rámci technické modernizace jsme zašli tak daleko, že už se v našich zemích nevejdeme. Musíme rozšiřovat hospodářské, obranné a různé jiné struktury a udělat z Polska a Německa jeden stát Evropa," řekl pro ruskou agenturu ITAR-TASS.

Tvrdil, že právě jeho "válka" vedla ke sjednocení Německa a ke vzniku "státu Evropa".

A jak vidí Lech Walesa svoji budoucnost? "Mám povahu vůdce, prezidenta, lídra podle amerického nebo francouzského systému," uvedl s tím, že polský systém mu nevyhovuje.

"V parlamentu vydržím půl hodiny, hodina už je moc. Potřebuji počítač nebo křížovky, nesnáším žvanění. V Sejmu je to přitom jen samé žvanění. Ale tak to asi musí být. Tak vypadá demokracie. A já se pro to nehodím. Jsem prudký a rychlý, a proto se toho neúčastním," vysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy