Americká finančnice, nebo lvovský starosta. Rýsuje se nový ukrajinský premiér

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
15. 3. 2016 10:02
Ministryně financí Natalie Jaresková požaduje garance toho, že bude moci vládu skutečně řídit a nestane se jen populární vývěskou pro ukrajinské oligarchy.
Natalie Jaresková.
Natalie Jaresková. | Foto: Wikimedia Commons/US EmbassyKyivUkraine

Kyjev - Řešení ukrajinské politické krize se začíná rýsovat. Do premiérského křesla se může posadit dosavadní ministryně financí Natalie Jaresková nebo populární starosta Lvova Andrij Sadovyj.

Přinejmenším tato dvě jména nazval mluvčí prezidenta Petro Porošenka Svatoslav Ceholko po setkání svého šéfa se Sadovým, který je současně předsedou strany Samopomič (Svépomoc).

"Cílem všech setkání prezidenta s lídry politických stran je nalézt východ z politické krize a vytvořit novou koalici. Hlavním kritériem je zachování proevropského směru a urychlení reforem. Jsou tři varianty vývoje. Vláda technokratů v čele s Natalií Jareskovou, pokud se na tom dohodnou všechny proevropské frakce. Politická vláda, vedená například Andrijem Sadovým. Pokud mají parlamentní síly jiné kandidatury, tak ať je navrhnou a najdou 226 hlasů na jejich podporu,“ napsal Ceholko na svém Facebooku.

Není složité pochopit určitý sarkasmus závěru postu prezidentského mluvčího. Najít většinu v současném ukrajinském parlamentu není opravdu nic jednoduchého. V polovině února se část koalice pokusila vyvolat hlasování o nedůvěře, které původně podpořila i prezidentova strana.

Na poslední chvíli ale většina její frakce pro demisi vlády nehlasovala. Následně z koalice vystoupila strana Baťkivščina (Vlast) Julie Tymošenkové a Samopomič Andrije Sadového. V parlamentu tak paradoxně není dostatek hlasů pro demisi, ale ani potvrzení stávající vlády premiéra Arsenije Jaceňuka.

Proreformní křídlo v parlamentu prosazovalo kandidaturu Natalie Jareskové, bývalé investiční bankéřky amerického původu. Ta vedla všechna důležitá jednání s kreditory a má na Západě velmi dobré renomé. Sama Jaresková se k této možnosti nikdy nevyjádřila, podle neoficiálních informací ale požadovala garance toho, že bude moci vládu skutečně řídit a nestane se jen populární vývěskou pro ukrajinské oligarchy.

Kandidatura Andrije Sadového je překvapivější. Lvovský starosta do Kyjeva nikdy nespěchal. V posledních volbách byl sice tváří kampaně, on sám ale do parlamentu nekandidoval s tím, že má rozdělanou práci ve Lvově. Možná i díky tomu je podle sociologů nejpopulárnějším ukrajinským politikem.

Jak upozorňuje kyjevský novinář Maxim Eristavi, současná nabídka může být snahou prezidenta Petra Porošenka o diskreditaci Sadového, ať již funkci přijme, či nikoli. V Kyjevě se totiž hovoří o tom, že Andrij Sadovyj by mohl chtít v roce 2018 kandidovat na prezidenta.

Vyhlídky na to, že by jako premiér dokázal za dva roky výrazně změnit ekonomickou situaci, jsou prakticky nulové, pokud ale nyní funkci odmítne, bude moci být následně obviňován ze slabosti a strachu.

"Takže pro Sadového i Jareskovou může být funkce premiéra vzhledem ke tlakům ze strany oligarchů docela nebezpečná. Tragédií je, že ani jeden dobrý kandidát ve skutečnosti tu funkci nechce. Země ale premiéra zoufale potřebuje,“ říká Maxim Eristavi.

 

Právě se děje

Další zprávy