Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval, vystřídat ho může Hrojsman

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2016 17:20
Rezignací se otevírá cesta k ukončení politické krize v zemi, Jaceňukova vláda v poslední době ztrácela podporu v parlamentu. Přestože v únoru ustála hlasování o vyslovení nedůvěry, dvě vládní strany opustily koalici, čímž vláda přišla o většinu v parlamentu. Nástupcem Jaceňuka má být šéf parlamentu Volodymyr Hrojsman.
Arsenij Jaceňuk během minských rozhovorů o krizi na východě Ukrajiny
Arsenij Jaceňuk během minských rozhovorů o krizi na východě Ukrajiny | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval na svou funkci. Oznámil to v neděli v tamní televizi s tím, že demisi oficiálně předloží v úterý. Jeho odchodem se otevírá cesta k ukončení politické krize na Ukrajině; Jaceňukova vláda totiž nedávno ztratila podporu, kterou měla v parlamentu.

"Rozhodl jsem se složit funkci premiéra Ukrajiny. V úterý 12. dubna bude rozhodnutí předloženo parlamentu. Mé rozhodnutí je založeno na několika důvodech: politická krize byla uměle vyvolána a přání vyměnit jednu osobu zaslepila politiky a paralyzovala jejich vůli zajistit v zemi opravdové změny," oznámil odstupující premiér.

Jaceňukova vláda v únoru ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Dvě vládní strany však opustily koalici, čímž vláda přišla o většinu v parlamentu.

Vše pro stabilitu a kontinuitu

Strana ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už v březnu vybrala případného Jaceňukova nástupce. Blok Petra Porošenka (BPP) navrhl, aby se jím stal dosavadní šéf parlamentu a člen BPP Volodymyr Hrojsman.

"Parlamentní frakce Bloku Petra Porošenka na post šéfa vlády nominovala Volodymyra Hrojsmana. Abych učinil vše pro stabilitu a kontinuitu kurzu, oznamuji rozhodnutí předat pravomoci předsedy vlády Ukrajiny," řekl dnes Jaceňuk, který zároveň zdůraznil, že jeho Národní fronta zůstane součástí vládní koalice.

"Ode dneška vidím své úkoly šířeji, než je výkon funkce šéfa vlády. Součástí mého programu jsou nové volební zákony, ústavní reforma, reforma justice, koaliční kontrola směřování nové vlády, mezinárodní podpora Ukrajiny a její členství v EU a v NATO," dodal Jaceňuk.

Bilancoval ale také výsledky své vlády, která podle něj mimo jiné zemi uchránila od státního bankrotu, započala strukturální reformy a učinila vše pro nezvratnost směřování Ukrajiny směrem k západní Evropě. Jaceňukova vláda přitom byla široce kritizována za pomalé prosazování reforem.

Do vlády může i Slovák Mikloš

Osmatřicetiletý Hrojsman je poměrně zkušeným politikem. V první Jaceňukově popřevratové vládě vykonával funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Dlouhá léta působil jako starosta města Vinnycja v centrální Ukrajině.

Hrojsman chce do budoucí vlády povolat bývalého slovenského ministra Ivana Mikloše. Ten však své jmenování ukrajinským ministrem financí podmínil tím, že si ponechá slovenské občanství. Jeho vstup do ukrajinské vlády by proto měl umožnit zvláštní zákon, který mu umožní zasednout v novém kabinetu i bez toho, že se zřekne slovenského občanství.

Mikloš dosud působil jako poradce ukrajinské ministryně financí Natalje Jareskové.

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v závěrečné řeči před ruským soudem prohlásila, že prezident Vladimir Putin si neudrží moc. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy