Putin telefonoval s Merkelovou. Uspokojivé, říká Kreml

Přenos skončil
Nedělní dění kolem Ukrajiny a Krymu jsme sledovali v online reportáži.
Angela Merkelová a Vladimir Putin na archivním snímku.
Angela Merkelová a Vladimir Putin na archivním snímku. | Foto: Reuters

Moskva/Kyjev - Rusko přebírá fungování státní správy na Krymském poloostrově. Všechny úřady včetně policie, civilní ochrany či tajné služby FSB by tam měly plně fungovat do 29. března, oznámil  podle agentury DPA Kreml.

Rusko v pátek proti vůli Ukrajiny dokončilo proces připojení Krymu ke svému území.

Od pondělí má na Krymu začít platit namísto ukrajinské hřivny ruská měna rubl. Rusko kontroluje poloostrov i vojensky.

Nedělní dění jsme sledovali online:

Přenos skončil

V USA se dál ozývá kritika na účet šéfa Bílého domu a jeho postup v krymské krizi. Protivník Baracka Obamy v prezidentských volbách v roce 2012, tehdejší republikánský kandidát Mitt Romney dnes prohlásil, že současný šéf Bílého domu je naivní, pokud jde o Rusko, vytvořil si ohledně záměrů Ruska "mylný úsudek" a se spojenci měl dřív pracovat na tom, aby si vyjasnili, jaký trest by Rusku v případě vpádu na Ukrajinu hrozil.

Poražený kandidát na prezidenta USA Mitt Romney poté, co veřejně uznal Obamovo vítězství. Boston, Massachusetts
Poražený kandidát na prezidenta USA Mitt Romney poté, co veřejně uznal Obamovo vítězství. Boston, Massachusetts | Foto: Reuters

Spojené státy by obnovením jednání o systému americké protiraketové obrany pro východní Evropu mohly vyvíjet tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se stáhl z Krymu. Naznačil to podle agentury Reuters republikánský kongresman Tom Cole.

"(Pokud) skutečně chcete získat jejich pozornost...obnovíte jednání s Poláky a Čechy o protiraketové obraně. Myslím si, že toto je jedna karta, na kterou musíme hrát, která je v Moskvě doopravdy probudí," uvedl dlouholetý člen americké Sněmovny reprezentantů v diskuzním pořadu 'This Week' americké televizní stanice ABC.

Myšlenku již na začátku minulého týdne oživil vlivný republikánský senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta John McCain, podle kterého by USA měly na ruskou invazi na ukrajinský Krym odpovědět realizací obranného raketového systému v Česku a v Polsku.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes kvůli Ukrajině telefonicky hovořil s německou kancléřkou Merkelovou. Oba vyjádřili spokojenost nad dosažením dohody o vyslání pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajinu, informoval Kreml.

"Debatovalo se o situaci, která nastala po znovusjednocení Krymu s Ruskou federací," sdělilo podle agentury Reuters tiskové oddělení šéfa Kremlu. "Pokud jde o krizi na Ukrajině, obě strany vyjádřily spokojenost v souvislosti s dohodou o mandátu pro pozorovatelskou misi OBSE".

Rusko se v pátek dohodlo s dalšími 56 členy OBSE na vyslání šestiměsíční pozorovatelské mise na Ukrajinu. Pozorovatelé by měli navštívit všechny oblasti Ukrajiny s výjimkou Krymu. Německá vláda ovšem odmítla tvrzení Ruska, že OBSE krymskou výjimkou z mandátu mise potichu připustila, že poloostrov nyní patří Rusku, upozornil Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu v Kremlu.
Ruský prezident Vladimir Putin během projevu v Kremlu. | Foto: Reuters

K obavám ohledně možného vpádu ruských sil na východ Ukrajiny se vyjádřil jeden z hlavních poradců v Bílém domě. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tento týden ujistil svůj americký protějšek Chucka Hagela, že ruská vojska vpád nechystají. Zástupce Obamovy poradkyně pro otázky národní bezpečnosti ale tuto možnost nevyloučil.

Rusko se podle Tonyho Blinkena soustřeďováním tisíců vojáků podél hranice zřejmě snaží zastrašit Ukrajince, avšak "je možné, že se připravují vniknout" na ukrajinské území, citovala jej agentura AP.

Spojené státy uvažují o poskytnutí vojenské podpory Ukrajině. Záměry Ruska to ale prý velmi pravděpodobně nezmění a nezabrání invazi.

Kyjev očekává, že ve druhém čtvrtletí bude platit Rusku 386 až 387 dolarů za tisíc kubických metrů zemního plynu. Je to zhruba o 120 dolarů více než nyní. Prohlásil to dnes ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Odvolal se přitom podle agentury Reuters na dohodu s Ruskem, kterou Kreml nedávno vypověděl.

Evropa dovozem ruského plynu pokrývá téměř třetinu své poptávky po této strategické surovině. Zhruba polovina dodávek ruského plynu do Evropy prochází přes Ukrajinu.

Ukrajina za odběr plynu podle ruských činitelů dluží Gazpromu skoro dvě miliardy dolarů. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, který v pátek podepsal politickou část asociační dohody s EU, den poté prohlásil, že Kyjev bude potřebovat dodávky plynu z Evropské unie, aby byla zajištěna energetická bezpečnost země.

V centru Kyjeva se sešlo několik tisíc lidí, kteří demonstrovali za zachování jednoty Ukrajiny. Na náměstí Nezávislosti zaznívaly obavy z toho, že Rusko se nespokojí s anexí Krymu a bude se pokoušet destabilizovat i převážně ruskojazyčnou východní Ukrajinu, napsala agentura AFP.

Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij demonstranty varoval, že Rusko je nyní vzhledem k přítomnosti početných jednotek poblíž ukrajinských hranic schopné v podstatě okamžitě vojensky zakročit proti Kyjevu. "Putinovým cílem není Krym, ale celá Ukrajina," hřímal z pódia Parubij.

Asi 5 000 demonstrantů také řekl, že "cizí extremisté" se na východě Ukrajiny hodlají pokusit o násilné obsazení státních úřadů, a vyprovokovat tak ruskou invazi. Nedělní protest v Kyjevě je protiváhou sobotní demonstrace v Doněcku, kde naopak několik tisíc lidí žádalo připojení východní Ukrajiny k Rusku.

Pokud bude požádána, je Česká republika připravena poskytnout svá vojenská letadla k ochraně nebe nad státy blízkými Ukrajině. Hovoří se například o hlídání vzdušného prostoru Rumunska, které s Ukrajinou přímo sousedí. Zatím ale k takové žádosti nedošlo. V České televizi to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle něj se zatím nerýsuje česká účast v žádném masivnějším cvičení NATO, které by tak reagovalo na ruské vojenské aktivity na Ukrajině.

Stropnický uvedl, že na základě žádosti Varšavy již Spojené státy poslaly několik dodatečných stíhaček F-16 na jednu z polských leteckých základen. Pokud bude Česko požádáno, je připraveno vyslat k ochraně nebe nad některou z partnerských zemí i své nadzvukové gripeny.

Čeští vojenští stíhači jsou podle ministra obrany "nepochybně" připraveni. "To není tak, že my bychom dopředu něco nabízeli. My jsme prostě na své úrovni připraveni a až budeme požádáni, jsme schopni tu kapacitu dodat," upřesnil Stropnický.

JAS-39 Gripen - ukázka minimální rychlosti
JAS-39 Gripen - ukázka minimální rychlosti | Foto: Martin Holcman

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes vyzval k propuštění velitele letecké základny v Belbeku Jurije Mamčura, který byl podle něj "unesen".

Agentura AP napsala, že není jasné, kdo přesně základnu Belbek v sobotu obsadil - zda to byli ruští vojáci nebo místní proruské milice, protože muži neměli na uniformách žádné označení.

Rusové u základny Belbek.
Rusové u základny Belbek. | Foto: Reuters

Platební společnosti Visa a MasterCard obnovily služby pro klienty ruské banky SMP, jejíž hlavní akcionáře zasáhly americké sankce kvůli ruskému postupu na Krymu. Zákazníci banky pak nemohli uskutečňovat transakce prostřednictvím platebních karet.

SMP v pátek označila krok společností Visa a MasterCard za nelegální. Sankce se podle ní týkaly akcionářů, a ne klientů banky. "Jsme rádi, že oba největší mezinárodní platební systémy vyslyšely naše argumenty a změnily rozhodnutí blokovat všechny transakce banky SMP," uvedla banka v nedělním prohlášení.

Foto: VISA

Rusko dál postupuje při zabírání ukrajinských vojenských zařízení na anektovaném Krymu. Zatím jich obsadilo 189. V sobotu jich měla Moskva pod kontrolou 147. Informovala o tom dnes s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany agentura Ria Novosti.

"Vlajka Ruské federace byla do nynějška vztyčena ve 189 vojenských zařízeních a institucích ukrajinských ozbrojených sil na území Krymské republiky," uvedlo moskevské ministerstvo.

Ruská anexe ukrajinského Krymu představuje "špatný precedens", poloostrov je ale nyní fakticky už součástí Ruska, řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Běloruský vůdce se k připojení Krymu k Rusku vyjádřil poprvé a jeho prohlášení odráží náročnou diplomatickou situaci, v níž se nyní Minsk nachází.

Lukašenko je na jedné straně velkým spojencem Moskvy, na druhé straně ale musí udržovat dobré vztahy se sousední Ukrajinou, a navíc i na území jeho země žije početná ruská menšina. Právě ochranou zájmů ruských občanů se Moskva zaštiťovala, když obhajovala anexi Krymu.

Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994.
Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994. | Foto: Reuters

Ruská armáda disponuje u východních hranic Ukrajiny značnou silou a dokázala by se prolomit i do moldavského separatistického Podněstří, řekl vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě Philip Breedlove. Ten zároveň podotkl, že Rusko nyní v souvislosti s Krymem postupuje spíše jako protivník než jako partner.

"Ruské síly, které jsou nyní na východní ukrajinské hranici, jsou opravdu značné a nanejvýš připravené," řekl Breedlove na setkání amerického think-tanku German Marshall Fund.

NATO je tím podle něj hluboce znepokojeno, protože ruská armádní pohotovost může představovat hrozbu pro Moldavsko.

Foto: NATO
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 3. 2014 21:09
 

Právě se děje

Další zprávy