Kyjev - "Slyšel jsem cvaknutí a okamžitě věděl, že něco není v pořádku. Chtěl jsem otevřít dveře a vyskočit, ale už bylo pozdě," vzpomíná pětašedesátiletý Voloďa na loňské září, kdy při sklizni svého pole vjel s traktorem na minu.
Výbuch mu zlámal nohy a způsobil popáleniny druhého a třetího stupně.
Nášlapné miny na východě Ukrajiny zranily během uplynulých dvou let přes 2000 lidí, více než 600 dalších pak stály život.
Zdaleka přitom nejde jen o vojáky. Podle britského serveru The Guardian mohou miny za 80 procent všech civilních obětí vleklého konfliktu na Donbasu.
Mezi mrtvými jsou i desítky dětí, ale jejich přesný počet Dětský fond OSN (UNICEF) nedokáže určit. Děti jsou nejzranitelnější skupinou civilistů, protože miny často nepoznají, ani když jsou viditelné.
Podle loňské zprávy lidskoprávní organizace Human Rights Watch byla dokonce několik takto nebezpečných zbraní nalezeno na půdě základních škol v Doněcku.
Jejich existence se začíná projevovat ve chvíli, kdy se mnoho ukrajinských uprchlíků, kteří prchali před válečným konfliktem, začíná vracet zpátky domů.
"Vzhledem k tomu, že konflikt sklouzl do zamrzlé fáze a spousta lidí se snaží vrátit domů a obnovit svůj život, je pravděpodobné, že dojde k prudkému nárůstu obětí," předpovídá Edward Crowther z dánské bezpečnostní organizace DDG (Danish Demining Group), která se věnuje likvidaci min.
Odminování potrvá roky
Nášlapné miny jsou ilegální. V roce 1997 Ukrajina podepsala smlouvu týkající se jejich zákazu, která oficiálně vyšla v platnost o dva roky později. Přesto je tento typ zbraní hojně využíván jak vládními ozbrojenými silami, tak i proruskými rebely. Podle odhadů OSN jsou miny rozmístěny na území o velikosti zhruba 30 000 hektarů.
Ukrajina proto zahájila akci na odminování. Pyrotechnici se vrhli na životu nebezpečnou práci v době, kdy obě znepřátelené strany v pokládání nebezpečných výbušnin pokračují.
"Dřív jsem se pořád bál," přiznal dvaadvacetiletý Alexej. "Teď už žádný strach nepociťuji, je to normální práce."
Spolu se svými spolupracovníky se shodne, že miny by měly být zakázány. "Válka je válka. Všechny naše továrny mohou být zničeny a znovu postaveny. Všichni naši muži mohou být zabiti a ženy budou rodit znovu. Naše země však nikdy nahrazena být nemůže. Musíme využít vše pro to, abychom ji ochránili," je přesvědčen Voloďa.
Průběh operace se zrychluje v době, kdy v oblasti platí příměří. Zvláštní představitel Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ještě koncem ledna prohlásil, že dokončení operace odminování Donbasu bylo naplánováno na 21. března.
Velitel pyrotechnické jednotky Oleksandr má jiný názor. “Je to práce na několik let,” tvrdí. “Je tu na úklid velký nepořádek.”
Podle odborníků z Červeného kříže stojí položit jednu minu zhruba tři dolary, zatímco náklady na její nalezení a deaktivaci se mohou vyšplhat až na tisíc dolarů. Speciálním jednotkám ženistů se podařilo zlikvidovat už téměř 50 000 min. Odhady na to, kolik jich ještě vlastně zbývá, se však výrazně liší.