Tygrů ubývá. Vyhynou?

Zdeněk Mihalco
21. 7. 2006 13:00
Bangkok - Před sto lety žilo na Zemi sto tisíc tygrů. Dnes jich přežívá ve volné přírodě asi pět tisíc. Může za to člověk.

Počet míst na světě, která obývají tygři, se za poslední desetiletí snížil o čtyřicet procent. 

Podle zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žijí tygři jen na sedmi procentech míst, kde se vůbec kdy v historii vyskytovali.

Pytláci je pronásledují kvůli kožešině a některým částem těl, které se používají v tradiční medicíně v Číně a jihovýchodní Asii.

Tragická siituace je v Indii

Tygři potřebují pro poklidný život velké prostory, kde nežijí lidé. Světová populace roste a míst rychle ubývá. Tragická situace je v Indii, kde žije Bengálský tygr už pouze v jedné rezervaci na hranici s Bangladéšem.

Přežití těchto kočkovitých šelem závisí podle WWF na ochraně prostředí, v němž žijí, na úspěšnosti boje proti pytlákům a na omezení střetů s lidmi.

Vědci vytipovali 76 oblastí, ve kterých mají tygři nejlepší vyhlídky na rozmnožení.

Budou tygři v budoucnu k vidění jen v zoologických zahradách?
Budou tygři v budoucnu k vidění jen v zoologických zahradách? | Foto: ZOO Praha

Je třeba vytvořit rezervace

Většina z nich je v Asii -  na ruském Dálném východě, Indii a v některých jihovýchodních částech kontinentu. Aby tato zvířata přežila, musejí pro ně být podle WWF vytvořeny rezervace s důslednou ochranou před pytláky.

Tygří zóny ochránci umístili v místech s minimálním vlivem člověka.   

Tygr je největší kočkovitou šelmou na planetě. Vědci vyzývají vlády, aby začaly tygří populaci chránit. Podle nich může v následujíchích letech dojít k úplnému vyhubení tygrů v přírodě. 

Zahlédneme za deset let tygry v rezervacích, nebo budeme muset do zoologické zahrady?  

 

Právě se děje

Další zprávy