Turecká policie rozháněla demonstranty slzným plynem

ČTK ČTK
12. 3. 2014 20:10
Několik tisíc lidí na centrálním ankarském náměstí skandovalo protivládní hesla a snažilo se blokovat provoz.
Turecká policie rozhání vodními děly demonstraci na Taksimském náměstí, 12. března 2014.
Turecká policie rozhání vodními děly demonstraci na Taksimském náměstí, 12. března 2014. | Foto: Reuters

Ankara - Turecká policie ve středu rozehnala slzným plynem a vodními děly několik tisíc protivládních demonstrantů, kteří se shromáždili v metropoli Ankaře a v Istanbulu. Účastníci chtěli uctít památku mladého chlapce, který zemřel v úterý na následky zranění utržených nešťastnou náhodou při protivládních manifestacích loni v červnu a dnes byl pohřben v Istanbulu.

Pořádkové síly tvrdě zasahovaly i proti červnovým protestům. Zabitý mladík byl jen náhodným kolemjdoucím.

Ve středu demonstranti na centrálním ankarském náměstí skandovali protivládní hesla a snažili se blokovat provoz. To byl podle agentury AFP také bezprostřední důvod tvrdé policejní reakce. Zpráva o mladíkově úmrtí vyvolala již v úterý demonstrace v Ankaře a také v Istanbulu, kde vyústily ve střety s policií.

V Istanbulu se dnes smutečního průvodu před pohřbením mladíka zúčastnily podle agentury Reuters desetitisíce lidí. Davy provolávaly hesla, v nichž označovaly tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana za vraha. Policie vytlačila gumovými projektily, vodními děly a slzným plynem tisíce demonstrantů, kteří se shromáždili poblíž Taksimského náměstí.

Protestující házeli po policii kameny, policie zatarasila všechny příjezdové silnice a nechala projít jen menší skupinky kolemjdoucích.

Patnáctiletý Berkin Elvan zemřel v istanbulské nemocnici. Chlapec se dostal do střetů náhodou, když šel pro svou rodinu loni 16. června koupit chleba. Policista mladíka zasáhl do hlavy slzotvorným granátem, kvůli zranění hoch upadl do kómatu.

Velké protesty v Istanbulu začaly v červnu původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

Protivládní nepokoje trvají dodnes, a to kvůli korupčním skandálům vlády premiéra Erdogana i jejím kontroverzním krokům. Nově Turci vyšli do ulic v únoru kvůli zákonu, který zpřísňuje dohled nad internetem. Vláda nepodporuje populární komunitní sítě a Erdogan za jednoho z původců istanbulských protestů označil mikroblogovou síť Twitter. Společnost Google řadí Turecko v cenzuře internetu hned vedle Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy