Turci znovu bombardují Kurdy, mimořádně se sejde Rada NATO

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2015 21:28
NATO v prohlášení vydaném v Bruselu potvrdilo schůzku na úterý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko podniklo v neděli novou vlnu leteckých úderů na cíle Strany kurdských pracujících (PKK) v severním Iráku. Informovala o tom turecká média. Po první vlně tureckých vzdušných úderů na základny kurdských bojovníků v Iráku z noci na sobotu PKK vypověděla mírová jednání s Ankarou.

Turecké bojové stroje F-16 večer vzlétly z letecké základny v Diyarbakiru na jihu země a zasáhly kurdské základny v severoiráckém Hakurku, upřesnily zahraniční agentury.

Turecko, které zároveň bombardovalo o víkendu pozice radikálů z hnutí Islámského státu (IS) v Sýrii, požádalo kvůli vývoji situace o mimořádné zasedání Rady NATO, které generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg svolal na úterý.

"Turecko požádalo o mimořádné zasedání s ohledem na vážnost situace po sérii ohavných teroristických útoků z minulých dnů a také pro informování spojenců o opatřeních, která přijímá," citovala agentura Reuters z prohlášení NATO vydaného v Bruselu. "Spojenci v NATO sledují vývoj velmi pozorně a jsou solidární s Tureckem," stojí dále v tomto dokumentu.

Severoatlantická rada je nejvyšším rozhodovacím a konzultačním orgánem Aliance. Je to fórum pro demokratickou diskusi a vzájemné konzultace, ve kterém jsou zastoupeni všichni členové NATO.

Turecko od pátečního večera vstoupilo aktivně do bojů proti radikálům z IS v Sýrii, a postaralo se tak o zásadní obrat jejich vývoje. Otevřelo ale také frontu proti tureckým Kurdům ze zakázané Strany kurdských pracujících v severním Iráku.

Nálety už od pátku

První nálety tureckých sil na cíle IS v Sýrii začaly v pátek a pokračovaly i o víkendu. Vláda v Ankaře kromě toho dala příkaz k razii na teroristické kruhy ve 13 provinciích země, při níž bylo zatčeno bezmála 600 lidí.

Ještě v pátek večer vzlétla turecká letadla také nad severní Irák a bombardovala základny a logistická stanoviště PKK. Strana pak v sobotu ohlásila, že vystupuje z mírových jednání, protože podle ní ztratila smysl. Turečtí Kurdové bojovali za svá práva se zbraní v ruce 28 let a v roce 2012 se dohodli na zahájení mírových jednání. Od té doby moc nepokročila a současný vývoj je blokuje.

Nic výjimečného

Turecko už požádalo o mimořádné zasedání Severoatlantické rady například loni v červnu, a to kvůli eskalaci bojů v Iráku a zejména kvůli zajetí osmi desítek tureckých občanů v severoiráckém Mosulu. Ankara tehdy nicméně nepožadovala ze strany Aliance žádnou podporu, schůzka prý byla pouze informativní.

Mimořádné zasedání rady ovšem není nic zcela výjimečného, v nedávné minulosti bylo svoláno například po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001, v roce 2003 před zahájením invaze do Saddámova Iráku nebo v dubnu 2010 po zřícení polského prezidentského speciálu u Smolensku.

 

Právě se děje

Další zprávy