Lékaři v Dallasu úspěšně transplantovali dělohu. Je to naděje pro mnoho žen, říkají

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 10. 2016 17:38
Ženám, které se narodily bez dělohy nebo mají tento orgán nefunkční, svítá naděje, že budou moci mít vlastní děti. Chirurgové z Baylorské univerzitní nemocnice v Dallasu jako další na světě úspěšně provedli transplantaci. Orgány pocházely od živých dárkyň. Tři operace se nezdařily, ale tělo jedné z pacientek cizí dělohu přijalo a žena se úspěšně zotavuje. Američtí lékaři už plánují další operace, které by mohly změnit život mnoha žen po celém světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: IKEM

Dallas – Ohromný úspěch. Tak hodnotí lékaři Baylorské univerzitní nemocnice v americkém Dallasu úspěšnou transplantaci dělohy.

Nový orgán úspěšně přijalo jen tělo jedné ze čtyř žen, které zákrok během září podstoupilyšéf břišní chirurgie Giuliano Testa i tak hovoří o obrovském pokroku na poli chirurgienapsal server Time.com.

Všem pacientkám je mezi 20. a 35. rokem života a trpí takzvaným Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserovým syndromem (MRKH), což je vrozená vývojová vada, která se projevuje zakrněním dělohy a částečně také pochvy a vejcovodů. Jen v USA jí podle odhadů trpí asi 4500 žen.

Operace trvala celkem deset hodin a podílelo se na ní celkem osm lékařů, včetně dvou lékařských špiček ze Švédska, které už měly s takovým zákrokem zkušenost.

Pacientky dostaly dělohu od takzvaných altruistických dárkyň bez pokrevních nebo rodinných vazeb, kterých se přihlásilo bezmála padesát.

"Jsem tím naprosto ohromen. Ty ženy nám řekly Měly jsme šanci stát se matkami a teď máme dělohu, která nám k ničemu není. Můžeme ji věnovat lidem, kteří to opravdu potřebují. To na mě jako lékaře opravdu zapůsobilo. Ty ženy jsou úžasné," neskrýval nadšení Testa.

Teprve druhý pokus v USA

Žena, která operaci úspěšně zvládla, by se do tří měsíců mohla vrátit zpátky do normálního života. A během šesti až dvanácti měsíců se může pokusit o umělé oplodnění.

Je to teprve podruhé v historii, kdy se nemocnice v USA pokusila o transplantaci dělohy. Poprvé se k operaci odhodlala letos v únoru klinika v Clevelandu. Orgán pocházel od mrtvé dárkyně, ovšem pacientka následně dostala infekci a děloha musela být odstraněna.

Klinika poté program pozastavila, a to především kvůli financím. Cena za transplantace dělohy se může vyšplhat až půl milionu dolarů (v přepočtu asi 12 milionů korun), a pokud jde o pouhý experiment, pojišťovna takové zákroky obvykle neproplácí.

Baylorský tým chce do konce roku 2016 stihnout ještě deset transplantací dělohy.

Transplantaci zvládli i v IKEMu

Zákrok je dodnes velmi experimentální. Velký úspěch zaznamenal poprvé v roce 2013 ve Švédsku, kdy lékař Mats Brännström voperoval dělohu jedenácti ženám. Pět z nich následně otěhotnělo a porodilo zdravé děti.

"Musíme spolupracovat s dalšími lékařskými týmy po celém světě a podělit se o své vědomosti," uvedla švédská lékařka Liza Johannessonová. 

Letos v květnu proběhla historicky první transplantace dělohy i v České republice, a to v pražském Institutu klinické a experimentální kliniky (IKEM).

 

Právě se děje

Další zprávy