Thajsko deportovalo Ujgury zpět do Číny, hrozí jim poprava

ČTK ČTK
9. 7. 2015 12:46
Muslimská menšina obývá autonomní oblast Sin-ťiang. Stěžuje si na tvrdé omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinových Chanů.
Ujgurové si dlouhodobě stěžují na útisk.
Ujgurové si dlouhodobě stěžují na útisk. | Foto: Ivo Dokoupil

Bangkok - Thajsko deportovalo ve čtvrtek přes 100 muslimských Ujgurů do Číny. Nevzalo v potaz výzvy mezinárodních organizací, podle nichž tyto příslušníky čínské menšiny čeká v Číně tvrdý postih.

Muslimové obývají autonomní oblast Sin-ťiang. Stěžují si na tvrdé omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinových Chanů.

Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn.

Peking tvrdí, že do ní investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.

Střety mezi Chany a Ujgury si v Sin-ťiangu vyžádaly v posledních letech stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy.

Thajský vládní mluvčí Veračon Sukchontchapatipak dnes řekl, že čínské úřady thajskou vládu ujistily, že deportovaným bude zajištěna bezpečnost. Jde o 109 Ujgurů, kteří přišli do Thajska spolu s dalšími členy svého etnika a v Thajsku žili asi rok. Mnozí z Ujgurů tvrdí, že jsou Turci.

Sukchontchapatipak prohlásil, že úřady ověřily národnost všech těchto lidí. "Zjistili jsme, že 170 z nich byli Turci, takže jsme je nedávno poslali do Turecka. Asi 100 dalších bylo z Číny, tak jsme je ráno poslali do Číny."

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch označili repatriace Ujgurů z Thajska za "šokující porušení lidských práv". Kritizovali thajskou vládu za to, že Ujgury nutí vrátit se do Číny proti jejich vůli.

Podle ujgurské exilové organizace Světový ujgurský kongres čeká deportované v Číně proces a tvrdý trest, možná i poprava.

V Istanbulu před thajským konzulátem protestovalo 200 lidí proti počínání Bangkoku. Dav vnikl do objektu a poškodil zařízení úřadu, policie devět lidí zatkla. Thajsko pak vyzvalo své občany, kteří jsou v Turecku, k opatrnosti. Vládní rozhodnutí o Ujgurech vysvětlilo jako legální rozhodnutí týkající se lidí, kteří přišli do Thajska nelegálně.

Thajská policie loni v listopadu pozatýkala 300 čínských Ujgurů, kteří přicestovali na falešné pasy. Podle agentury AFP se je Thajsko rozhodlo vyhostit a víc než 170 z nich přijalo Turecko.

 

Právě se děje

Další zprávy