Teror, živly, zločin?Turisty to neodradí

man
10. 7. 2006 0:00
Praha - Zloději, teroristé, přírodní živly. Každoročně ničí turistům dovolenou v atraktivních místech. Lidí mířících na dovolenou do ciziny však neubývá.
Egyptští policisté vyšetřují na pláži útok v letovisku Daháb na pobřeží Rudého moře.
Egyptští policisté vyšetřují na pláži útok v letovisku Daháb na pobřeží Rudého moře. | Foto: Reuters

Teroristické útoky v Egyptě či na Bali, tsunami v Thajsku či na Maledivách ani řádění zločinců v Brazílii nebo Mexiku - nic z toho neovlivní zájem o cestování do postižených končin na dlouhou dobu.

Většina turistů se s žádným problémem obvykle nikde nesetká, takže se znovu vracejí. Podle analýzy Světové obchodní organizace WTO cestovalo loni do zahraničí kvůli turistice o šest procent více lidí než v roce přechozím.

Zájem opadne jen na chvíli

"Turisty neodrazují možné hrozby. Tragédie jen na chvíli ovlivní turistiku v postižených místech, ale nezastaví zájem lidí o cestování," uvádí se v dokumentu Světové obchodní organizace.

Nejčastěji diskutovanou zemí z hlediska bezpečnosti o dovolené je Egypt. Po sérii tří atentátů během dvou let na pobřeží Rudého moře a také kvůli několika útokům na cizince v Káhiře.

Egyptské bezpečnostní síly a zpravodajská služba jsou opakovaně kritizovány, že situaci podceňují. Teď se snaží alespoň zpřísnit kontroly osob před vjezdem do turistických lokalit, jako je například letovisko Naama Bay na jihu Sinajského poloostrova.

Keňa zůstává jednou z nejnavštěvovanějších afrických zemí, přestože i její resort na pobřeží Indického oceánu (na snímkupláž nedaleko Mombasy) zasáhli v roce 2003 teroristé z Al-Káidy. Jejich terčem byli turisté z Izraele.
Keňa zůstává jednou z nejnavštěvovanějších afrických zemí, přestože i její resort na pobřeží Indického oceánu (na snímkupláž nedaleko Mombasy) zasáhli v roce 2003 teroristé z Al-Káidy. Jejich terčem byli turisté z Izraele. | Foto: Aktuálně.cz

Všichni, kteří se podíleli na posledním útoku v Dahábu, byli podle egyptských úřadů dopadeni nebo zastřeleni.

Zahraniční turisté však s "návratem" do africké země váhají vždy jen krátce. Po masakru v Šarm aš-Šajchu, kde přišlo loni 23.července o život 88 lidí(mezi nimi i jeden Čech), byly už za několik týdnů v letovisku pokoje obsazeny ze 60 procent a postupně se vše vrátilo k normálu.

Už po září 2001 panovaly u hoteliérů a cestovních kanceláří v islámských zemích obavy, že zejména lidé ze Západu budou mít strach navštěvovat muslimské země. Nepotvrdily se, počet cest na Blízký východ naopak stoupá, loni ve srovnání s rokem 2004 o tři procenta.

Ostrov Bohů se zotavuje pomalu

Další obětí islamistických teroristů se stal dvakrát indonéský ostrov Bali, přezdívaný "Ostrov Bohů." V říjnu 2002 tady zahynulo 202 lidí, o tři roky později 20.

Turistický ruch na Bali i po dvou atentátech během tří let žije, ale Australanů přijíždí přece jen méně.
Turistický ruch na Bali i po dvou atentátech během tří let žije, ale Australanů přijíždí přece jen méně. | Foto: BBC

Tady starosti mají, protože přišli o část australské klientely, obsazenost hotelů prý poklesla o třicet procent.

Balijské úřady však tvrdí, že dohled nad bezepčností se výrazně zlepšil. K policejním oddílům přibyla nová složka, takzvané milice Pecalang. Jsou složené z dobrovolníků, kteří pomáhají s hlídáním letovisek a dohlížejí na lidi, kteří na Bali přijíždějí z jiných částí Indonésie (právě z nich se rekrutovali teroristé).

Turecko mělo podobný problém předloni po výbuších na plážích v Kusadasi. Ale počet turistů mířících do Turecka to nijak výrazně neovlivnilo, přestože kurdští separatisté považují turistický cíl za legitimní terč svých operací.

Španělsko už je bez obav

Naopak baskická organizace ETA už turisty od návštěvy Španělska hrozbami neodrazuje, protože uzavřela s vládou příměří. Ještě v roce 2004 přitom vláda vyslala na pláže a do letovisek přes léto navíc čtyři tisícovky policistů, protože se obávala kladení bomb na místa navštěvovaná cizinci.

Důvod hrozeb ze strany ETA byl stejný jako u kurdských separatistů: připravit stát o peníze z cestovního ruchu.

Latinská Amerika nemá problém s terorismem, ale s pouliční kriminalitou. V Rio de Janeiru  hlídají proslulé pláže Copacabana Ipanema kromě stovek policistů i kamery, ale pověsti jednoho z nejnásilnějších měst na světě se Rio stále nedokázalo zbavit.

Vojáci v ulicích Rio de Janeira zasahují proti ozbrojeným gangům.
Vojáci v ulicích Rio de Janeira zasahují proti ozbrojeným gangům. | Foto: Reuters

Úřady se snaží turisty informovat o tom, jak se přepadení vyhnout. Když už k němu dojde, nejčastější rada zní: neklást odpor. Řada cizinců zaplatila životem jen za to, že nechtěli vydat fotoaparát nebo hodinky.

Brazílii "konkuruje" Venezuela

V počtu násilností a útoků na turisty Brazílii v posledních letech úspěšně dohání Venezuela. České ministerstvo zahraničí varuje, že se tady navíc rozšířilo nabízení propagačních materiálů či vzorků parfémů, obsahujících omamnou látku.

"Podávaný materiál může být napuštěn omamnou látkou zvanou burundanga, která se získává z rostliny vyskytující se v tropickém pásmu Jižní Ameriky," uvedlo ministerstvo. Látka se podle něj přenáší pouhým dotykem a vyvolává útlum reakcí organismu člověka a snížení jeho vůle, čehož zneužívají zloději a únosci.

Acapulco má poblémy, Neapol je řeší

Pověst klidného letoviska ztrácí mexické Acapulco, kde v posledních měsících zuří boj mezi drogovými gangy a policií. Ten zásahl dokonce některé pláže. Podle agentury AFP o někdejší slavnou destinaci klesá zájem a turisté se přesouvají jinam.

K drastickým opatřením pro zajištění bezpečnosti turistů sáhla jihoitalská Neapol. Rostoucí počet okradení lidí zloději přepadávajícími své oběti z jedoucích motycklů a mopedů vyřešila zákazem vjezdu těchto vozidel do centra města. Na dodržování zákazu dohlížejí policisté. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy