Tallinnem zmítaly druhou noc v řadě nepokoje

Red Zah, Reuters, ČTK
28. 4. 2007 8:28
Vlnu násilností zvedlo odstranění sochy rudoarmějce
Takhle horké chvilky nezažilo Estonsko od jara 1991, kdy vyhlásilo nezávislost na Moskvě
Takhle horké chvilky nezažilo Estonsko od jara 1991, kdy vyhlásilo nezávislost na Moskvě | Foto: Reuters

Tallinn - Estonská metropole zažila již druhou noc po sobě násilné protesty ruskojazyčných obyvatel proti odstranění bronzového pomníku rudoarmějce z centra města.

Při srážkách demonstrantů s policií bylo dnes v noci zraněno 74 lidí. Kolem 600 osob bylo zatčeno. Předešlou noc si násilnosti, označované za největší nepokoje od získání nezávislosti v roce 1991, vyžádaly i jeden lidský život.

Tallinnský policejní šéf Raivo Kuut řekl agentuře AFP, že protesty se stejně jako v pátek místy zvrhly ve vandalismus, drancování a rabování. "Vyslechli jsme asi 300 mladých, z nichž mnoho bylo opilých," uvedl Kuut a dodal, že šlo především o příslušníky ruské menšiny. 

Policie proti agresivním jedincům použila obušky, vodní děla a gumové projektily. Demonstranti se střetli s policií také ve městě Johvi, jež leží 165 kilometrů severovýchodně od Tallinnu.

Osvoboditelé, nebo okupanti?

Úřady demontovaly kontroverzní památník v noci na pátek. Estonská vláda již dříve avizovala, že jej i s ostatky 14 padlých, kteří jsou tam údajně pochováni, nechá přesunout z prominentního místa na hřbitov.

To vyvolalo ostré protesty na ruské straně, podle níž jde o hanobení odkazu osvoboditelů. Estonci nicméně v Rudé armádě vidí především okupanty, kteří jejich zemi připravili o samostatnost.

Demontovaná dva metry vysoká bronzová socha se podle tiskové služby estonské vlády momentálně nachází "pod policejní ochranou". Kde přesně to je, mluvčí odmítl ruské agentuře RIA-Novosti sdělit, stejně jako to, zda bude socha vrácena do původního stavu.

Senátoři z horní komory ruského parlamentu, Rady federace, v pátek v reakci na to jednomyslně přijatým usnesením vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby s Estonskem přerušil diplomatické vztahy.

"Viděli jsme dost hanobení padlých a zneucťování vítězství ve druhé světové válce," prohlásil předseda Rady federace Sergej Mironov. Rezoluce však není pro prezidenta Vladimira Putina závazná.

Bronzovou sochu vojáka Rudé armády nechal Sovětský svaz postavit v Tallinnu v roce 1947 jako připomínku padlých sovětských vojáků, kteří zahynuli v boji proti nacistickému Německu a jeho spojencům.

Podobné památníky se tehdy masově stavěly v celém východním bloku včetně Československa. Z některých míst zmizely, někde zůstaly dodnes.

Situace v Pobaltí je ale o to citlivější, že tam žije početná ruskojazyčná menšina (v Estonsku je to přibližně čtvrtina obyvatel, v Lotyšsku dokonce ještě více) a Moskva bedlivě sleduje jakýkoli krok, který by se dal vykládat jako útok na ruské zájmy.

Odpůrci odstranění pomníku rudoarmějců z centra Tallinnu vyšli do ulic projevit svůj nesouhlas
Odpůrci odstranění pomníku rudoarmějců z centra Tallinnu vyšli do ulic projevit svůj nesouhlas | Foto: Reuters

Do této široké definice se vejde i již zmiňované hanobení odkazu sovětských osvoboditelů.

Policie: obyčejný vandalismus

Již během čtvrtečního večera se u pomníku sešlo přibližně 1500 demonstrantů z řad ruskojazyčné menšiny, aby zabránili odstranění pomníku.

Část z nich se snažila prolomit řady policistů stojící kolem pomníku. Pořádkové síly použily slzný plyn, na místo protestu přijelo vozidlo s vodním dělem.

Policii se postupně podařilo vytlačit demonstranty od památníku a kolem půlnoci místního času oznámila, že "má situaci pod kontrolou". Protesty se ale zároveň přenesly hlouběji do města, kde pokračovaly s nezmenšenou intenzitou.

Jak uvedla agentura Reuters, demonstranti podle očitých svědků rozbíjeli okna, převraceli auta, házeli na policisty kameny a lahve a někteří údajně i rabovali v obchodech.

Mluvčí estonské policie obvinil pachatele výtržností z alkoholem vybuzeného vandalismu a zdůraznil, že jejich počínání už nemělo nic společného s pomníkem.

 

Právě se děje

Další zprávy