Tálibové bojují i českými a německými zbraněmi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2012 16:52
Afghánští radikálové se dostali i k výzbroji z Ruska, Číny, Íránu, USA či zemí bývalé Jugoslávie
Bundeswehr má v Afghánistánu několik tisíc vojáků.
Bundeswehr má v Afghánistánu několik tisíc vojáků. | Foto: Reuters

Berlín - Česká republika a Německo jsou jedinými zeměmi Evropské unie, jejichž zbraně byly od roku 2009 v Afghánistánu zajištěny u bojovníků radikálního islámského hnutí Tálibán.

S odvoláním na německé ministerstvo obrany to napsal deník Express vycházející v Kolíně nad Rýnem.

Německá opozice v reakci na toto odhalení kritizovala nedostatečnou kontrolu německého zbrojního vývozu.

Pistole, kulomety i krátké dělo

V Afghánistánu
Autor fotografie: Kristýna Greplová, PRT Lógar

V Afghánistánu

Německý Bundeswehr má v současnosti v Afghánistánu rozmístěno necelých 5000 vojáků, do příštího ledna chce ale jejich počet o několik set snížit.

Českou misi tvoří především rekonstrukční tým PRT, který operuje v provincii Lógar. Kromě toho operují vojáci i v uskupení OMLT v provincii Vardak, kde školí tamní ozbrojené síly.

Z německého arzenálu mezinárodní jednotky ISAF afghánským islamistům zabavily pistole, kulomety, automatické pušky G3 a krátké dělo.

Vedle toho jim do rukou padlo několik německých zbraní z druhé světové války nebo výbušniny a granáty z produkce někdejší komunistické Německé demokratické republiky.

O jakou výzbroj se jednalo v případě Česka, Express neupřesňuje.

Dalšími státy, k jejichž výzbroji se Tálibán dostal, jsou Rusko, Čína, Írán, USA a země bývalé Jugoslávie. Podle Expressu to vyplývá ze seznamu, který německé ministerstvo obrany poskytlo na základě interpelace poslanci opoziční strany Levice Janu van Akenovi.

Databanka zabavených zbraní a jejich původu se podle kolínského listu vede teprve poslední tři roky.

Všechny podoby války v Afghánistánu:

"Je zjevné, že německá kontrola nefunguje. Když jsou zbraně jednou vyvezeny, dostanou se do všech válek na světě a němečtí vojáci pak musí bojovat proti německým zbraním," kritizoval van Aken údajné nedostatky při kontrole německého zbraňového exportu.

"Země se srovnatelným zbrojním průmyslem jako Francie a Velká Británie evidentně nemají takto velké problémy s kontrolou, protože francouzské nebo britské zbraně se u Tálibánu nenašly," dodal místopředseda Levice a armádní expert strany.

Afghánistán, Libye i Sýrie

Na českou výzbroj v rukách Tálibánu upozornil už v roce 2009 americký deník The New York Times.

Z České republiky podle něj pocházela část munice nalezená u několika zabitých afghánských povstalců. Jednalo se tehdy o náboje 7,62x39 milimetrů, které se mimo jiné užívají v útočné pušce kalašnikov.

Ukořistění této munice Tálibánem dával newyorský list do souvislosti s korupcí a špatnou disciplínou v řadách afghánské armády a policie, kterým Česká republika od roku 2004 dávala zbraně a munici.

Nejde zdaleka o první případ, kdy se české zbraně objevily na bojištích v neklidných částech světa. Loni si české úřady vysloužily kritiku lidskoprávní organizace Amnesty International, které se nezamlouvala ochota povolovat obchody s libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím.

"České úřady si musely být vědomy, jaký je vztah libyjských úřadů k lidským právům," řekla tehdy Aktuálně.cz mluvčí české pobočky AI Kateřina Šaldová.

Před pár dny pro změnu vyšlo najevo, že režim prezidenta Bašára Asada používá k potlačení povstalců i česká bitevní letadla L-39 Albatros, která Sýrie nakoupila v první polovině 80. let.

 

Právě se děje

Další zprávy