Takový skandál Maďarsko nepamatuje. Orbánův blízký otevřeně vystoupil proti režimu

Daniel Hoťka, Michaela Terenzani/SME
15. 2. 2024 10:53
Rezignace prezidentky Katalin Novákové nestačila k uklidnění situace v Maďarsku, kterým otřásá skandál s udělením milosti v kauze sexuálního zneužívání dětí. Hlava státu odstoupila v sobotu pod tlakem veřejnosti poté, co nezávislý server 444 informoval o milosti pro muže, který kryl nadřízeného, jenž roky zneužíval chlapce v dětském domově.
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Reuters

Nováková muže omilostnila loni na jaře, když byl v Maďarsku na návštěvě papež František. Šlo o zástupce ředitele dětského domova, který pomáhal bývalému šéfovi krýt jeho trestnou činnost. Ředitel byl odsouzen k osmi letům za zneužití nejméně deseti nezletilých chlapců v letech 2004 až 2016, jeho zástupce k více než třem letům odnětí svobody.

Odstoupení prezidentky vnímá velká část maďarské veřejnosti jako nedostatečné vyvození důsledků, většina otázek kolem případu navíc zůstává nevyřešena. Do kauzy také mohli být zapojeni další lidé včetně těch blízkých vládě, popisuje slovenský deník SME.

V Maďarsku se proto na pátek chystá občanský protest, který organizuje skupina vlivných osobností a k němuž se připojí i opoziční strany. Ty zrušily své původně plánované protesty a připojily se k jednotnému shromáždění na budapešťském náměstí Hrdinů.

"Žádný politický skandál od roku 2010 neměl tak rychlý a silný politický dopad," píše ve své analýze maďarský think-tank Political Capital. Podle něj se spojily dva problémy - skandál zasahuje do nejvyšších kruhů režimu maďarského premiéra Viktora Orbána a zároveň zasáhl jeden ze základů jeho identity.

Orbán se dlouhodobě profiluje jako konzervativní ochránce tradiční rodiny a dětí. "Orbánova strana Fidesz učinila z ochrany dětí jeden ze základních kamenů svého programu. Často obviňuje politické oponenty z pedofilie a prosadila zákon na 'ochranu dětí', který spojuje pedofilii a homosexualitu do jednoho balíčku," uvádí analýza.

Podívejte se, jak Katalin Nováková rezignovala na funkci prezidentky:

Video: Reuters

Orbánovu režimu přitížilo i to, že ho veřejně kritizoval Péter Magyar, bývalý manžel exministryně spravedlnosti v Orbánově vládě Judit Vargové. Ta se kvůli skandálu vzdala poslaneckého mandátu a pozice lídryně kandidátky Fideszu do Evropského parlamentu.

Magyar naznačil, že skuteční pachatelé v kauze zneužívání dětí nejsou ti, o kterých se veřejně mluví. Kritiku vztáhl na celý Orbánův režim a prohlásil, že "polovinu země ovládá několik rodin". Vyzval také k odvolání šéfa Orbánova kabinetu Antala Rogána.

Tlaku na odstoupení čelí i biskup Maďarské reformované církve Zoltán Balog. Podle některých maďarských médií to byl on, kdo u prezidentky Novákové loboval za omilostnění muže identifikovaného jako Endre K.

Ohrožení důvěryhodnosti

"Zatím se zdá, že Orbánova pověst mezi jeho příznivci neutrpěla, ale jedno je jisté - za posledních 14 let nebyla jeho důvěryhodnost takto ohrožena," upozorňuje Political Capital ve své analýze.

Přestože vedle prezidentky vyvodila politickou odpovědnost i exministryně Vargová, think-tank připomíná, že ani po dvou rezignacích veřejnost stále nezná odpověď na otázku, proč Nováková udělila milost muži, který se na zneužívání dětí podílel.

K uklidnění situace nepřispělo ani rozhodnutí synody reformované církve. Tento hlavní rozhodovací orgán ve čtvrtek odhlasoval, že Balog by měl zůstat v čele církve. Podle informací serveru 444 přitom Orbán Balogovi připisoval spoluzodpovědnost za spornou milost. To, že měl omilostněný zločinec blízko k Balogovi, potvrdily novinářům i jejich zdroje.

Také Balog v minulosti působil v Orbánově vládě - jako ministr pro lidské zdroje - a má blízko k Novákové, které dělal poradce. Odstupující prezidentka je rovněž členkou reformované církve.

Obrat někdejšího Orbánova přítele

Podle Political Capital také může Orbánovi přidělat starosti kritika ze strany jeho bývalého spojence Magyara. Ten se pohybuje v kruhu lidí Fideszu a s Orbánovým režimem se v podstatě veřejně rozešel. Učinil tak v neděli ve sledované politické debatě na nezávislém kanálu Partizán, kde oznámil, že odstupuje ze svých funkcí ve státních podnicích a z dozorčí rady polostátní banky MBH Bank Nyrt.

"Nechci být součástí systému, v němž se ti, kdo skutečně drží v rukou moc, schovávají za sukně žen," napsal později. V nedělním rozhovoru mimo jiné hovořil o tom, jak mu vyhrožovali lidé z tajných služeb, píše server 444.

"Měl jsem to potěšení osobně poznat, jak tento systém funguje, proto vím, že se mě budou snažit obvinit, zdiskreditovat, zničit a použít proti mně ty, kteří mi byli v minulosti blízcí. Chci ale říct, že se nebojím, a žádám, aby se nikdo nebál postavit za pravdu a za naši zemi," dodal Magyar na Facebooku.

Zatím není jasné, jaké motivy ho vedly k tomu, aby se obrátil proti Orbánovu režimu, ani zda má nějaké další spojence nebo případné následovníky. Tvrdí, že se dosud zdráhal veřejně promluvit z blíže nespecifikovaných rodinných důvodů a také proto, že "rozloučit se s celým dosavadním životem a riskovat desítky let mezilidských vztahů je nesmírně těžké rozhodnutí".

V uplynulých dnech zveřejnil na Facebooku vícero prohlášení, v nichž veřejně kritizuje šéfa Orbánova kabinetu Rogána i Orbánova zetě Istvána Tiborcze. Vyzval své spolustraníky, aby na sobotním sjezdu strany Fidesz dali najevo, že nesouhlasí s Rogánovou vizí strany.

"Vláda se nezabývá zoufalými pokusy lidí v bezvýchodné situaci," citoval web 444 reakci Orbánova mluvčího Bertalana Havasiho. Sám premiér na sociálních sítích několik dní nereagoval, takovou situaci tamní média nepamatují.

Orbánova reakce

Magyarovy kritiky využila opozice, která po rezignaci prezidenta a ministra spravedlnosti požaduje také pád Antala Rogana. Skandál tak snadno nepomine už jen proto, že maďarský parlament musí do 30 dnů zvolit nového prezidenta.

Podle analýzy think-tanku Political Capital bude muset Orbán reagovat a pravděpodobně se pokusí ještě více omezit svobodná média. K tomu může využít například nově vytvořený Úřad na ochranu suverenity, který analýza think-tanku označuje jako nátlakový nástroj proti médiím, opozici a nevládním organizacím.

Prezidentka, která vzešla ze strany Fidesz, musela odejít v době, která je pro Orbána už tak složitá. Fidesz musí reagovat na růst životních nákladů a zároveň je v neustálém konfliktu s partnery v Evropské unii kvůli podpoře Ukrajiny, podotýká Rádio Svobodná Evropa. Unijní instituce několik let vedou s Maďarskem řízení kvůli obavě, že porušuje evropské hodnoty, jako je nezávislost justice, pluralita médií či akademické svobody

Maďarsko má navíc v červenci převzít šestiměsíční předsednictví Rady EU. Orbánovi západní kritici se obávají, že to jen zvýrazní rozdíly mezi Maďarskem a zbytkem unie, nejen v otázkách zahraniční politiky, ale i demokracie a právního státu, dodává RFE.

 

Právě se děje

Další zprávy