Sunar bude na předpis, ženy prý mají kojit. Ty se bouří

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2012 10:28
Starosta New Yorku už to s obavami o naše zdraví přehání, vztekají se Newyorčané
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Greenpeace ČR

New York - Obyvatelé nejlidnatějšího města Spojených států přijdou o další ze svých svobod.

Poté, co starosta Michael Bloomberg zakázal kuřákům zapálit si na veřejném prostranství, kuchařům zatrhl smažení na umělých tucích a milovníkům rychlého občerstvení zapověděl velké kelímky slazené limonády, teď chystá tažení proti kojenecké stravě.

Pochopitelně té umělé.

Iniciativa Latch on (Zamkněte to) nařizuje všem participujícím zdravotnickým zařízením, aby počínaje 3. zářím veškerý sunar uzamkla, zavedla důkladnou evidenci zásob a umělou výživu novopečeným maminkám vydávala jen na výslovnou žádost.

Než ale žena pro své dítě sunar získá, bude si muset vyslechnout přednášku o zdravější, tedy přirozené metodě krmení. Teprve poté bude moci udělit informovaný souhlas.

"Je to samozřejmě volba pacientek. Naším úkolem však je poskytnout jim odborné poučení," vysvětlila serveru New York Post Allison Walshová ze Zdravotnického centra Beth Israel.

Poněkud ofenzivní metoda podpory přirozeného způsobu krmení nejmenších obyvatel New Yorku je, podobně jako zákaz prodeje většího než středního množství slazených nápojů, nejpřísnější svého druhu ve Spojených státech.

Sunar bude na předpis

Bloomberg už zakázal kouření, přílišné slazení i smažení na umělých tucích. Teď mu vadí sunar.
Bloomberg už zakázal kouření, přílišné slazení i smažení na umělých tucích. Teď mu vadí sunar. | Foto: Reuters

O každou lahev sunaru budou muset pacientky žádat zvlášť. "Pokud chceme přimět víc matek, aby své děti kojily, musíme zajistit, aby byla umělá strava hůře dostupná. Sunar bude vydáván na předpis, a sestřičky tak nebudou moci jen tak jít a vzít další lahev," vysvětluje Lisa Paladinová z Fakultní nemocnice Staten Island.

Sedmadvacet ze čtyřiceti newyorských nemocnic navíc souhlasilo s tím, že ze svých inzertních ploch odstraní veškerou reklamu na umělou výživu. Zmizet musejí i reklamní předměty.

Zatímco aktivisté prosazující kojení novému "kousku" starosty Bloomberga tleskají, některé matky projevují roztrpčení. Části z nich jde o princip, tedy o to, že přijdou o možnost svobodné volby, další se bojí, že je bude stresovat vědomí, že dítě nakojit prostě musejí.

"Kdyby mě někdo nutil kojit, jenom mě vystresuje," cituje server New York Post matku 9leté dívky a 4měsíčního chlapce. Holčičce umělou stravu dávala od narození a ani v případě druhého dítěte na tom nehodlá nic měnit.

 

Právě se děje

Další zprávy