Summit G8 hledá miliardy, které by nasytily Afriku

mih, Reuters
7. 7. 2008 17:10
Sliby o pomoci rozvojovým zemím se nedaří plnit
Lídři G8 a předseda Evropské komise José Barroso
Lídři G8 a předseda Evropské komise José Barroso | Foto: Reuters

Tójako (Japonsko) - Evropská unie plánuje vyčlenit miliardu eur na řešení následků potravinové krize. Peníze mají jít na podporu zemědělců v chudých zemích.

Na třídenním summitu průmyslově nejvyspělejších států světa G8, který začal v pondělí na japonském ostrově Hokkaidó, patří pomoc rozvojovým zemím a drahé potraviny k hlavním projednávaným tématům.

Dalším z návrhů je, že by státy G8 začaly kromě ropy - pro případ dalších potravinových krizí - skladovat také značné zásoby obilí a dalšího jídla.

Afrika: Dejte, co jste slíbili

Navrhovaná pomoc EU ale podle kritiků není dostatečná. V roce 2005 totiž země G8 přislíbily, že navýší pomoc chudým státům do roku 2010 o 50 miliard dolarů ročně.

Do Afriky mělo navíc putovat 25 miliard dolarů.

Jak ukázala nedávná zpráva nezávislé instituce African Progress Panel, dva roky před termínem se slib průmyslově vyspělým zemím podařilo splnit jen ze 14 procent.

George Bush po příletu do Japonska
George Bush po příletu do Japonska | Foto: Reuters

Navíc - podle předběžné studie Světové banky - uvrhly rostoucí ceny základních potravin v posledních měsících pod hranici chudoby dalších 105 milionů lidí, z toho 30 milionů právě v Africe.

Představitelé afrických zemí v pondělí vyzvali nejvyspělejší státy, aby poskytly slíbené peníze.

Proti nedostatečné pomoci G8 protestuje řada nevládních organizaci, některé z nich přímo v místě, kde se summit koná.

Na historicky největším vrcholném setkání G8 se kromě toho řeší i nedostatek a vysoké ceny surovin, boj proti globálnímu oteplování či severokorejský jaderný program.

Čtěte více o summitu: G8 debatuje o podpoře atomu. Nahradí ropu reaktory?

Sankce vůči Zimbabwe

Lídři průmyslově nejvyspělejších zemí a Afriky zatím odsoudili postup prezidenta Roberta Mugabeho v Zimbabwe během nedávných prezidentských voleb. Mluvili i o tom, zda na tuto africkou zemi uvalí další ekonomické sankce, nebo ne.

Americký prezident George Bush volby označil za zmanipulované.

"Roste podpora přitvrzení sankcí vůči režimu Roberta Mugabeho," prohlásil britský premiér Gordon Brown.

Podle zástupců Africké unie se však zatím světoví lídři neshodli, jak dál postupovat.

V prezidentských volbách v Zimbabwe vyhrál dlouholetý autoritářský vůdce Robert Mugabe poté, co z druhého kola voleb odstoupil opoziční předák Morgan Tsvangirai. Opozice prohlašuje, že před volbami byly zavražděny desítky jejích stoupenců.

 

Právě se děje

Další zprávy