Ankara/Praha – Kurdové se obávají masakru civilistů v Kobani na turecko-syrské hranici. Kurdským obráncům města docházejí při jeho obraně před ozbrojenci Islámského státu síly i munice.
Pád Kobani je zřejmě jen otázkou času. Islámský stát už vztyčil své vlajky v jihovýchodní části města, bojuje se v ulicích.
Islamistů je přibližně deset tisíc, mají tanky a raketomety. Příslušníci kurdských milic těžké zbraně nemají. Někteří se už z města stahují, zatímco podle různých odhadů v Kobani zůstává nejméně patnáct tisíc a možná až padesát tisíc civilistů.
Ozbrojenci Islámského státu lidi na dobytých územích nemilosrdně vraždí nebo je po zajetí drží v krutých podmínkách.
Kobani je město převážně s kurdským obyvatelstvem. Než začala v polovině září ofenzíva Islámského státu, válka Kobani skoro nezasáhla.
Režim prezidenta Bašára Asada před dvěma lety vojáky z této oblasti stáhl, protože je potřeboval jinde. Islámskému státu dobytí Kobani umožní kontrolu velkého úseku syrsko-turecké hranice.
Nálety USA a spojenců na pozice islamistů situaci na bojišti nemění, podle Kurdů nemají žádný účinek.
Turecké tanky čekají za hranicí vyrovnané v řadách, ale nechystají se Kobani přijít na pomoc, přestože o to vládu syrští i turečtí Kurdové žádají. Ankara nereaguje ani na výzvy k tomu, aby pustila přes hranici zásilky výzbroje a munice pro obránce města.
"Dojde ke strašným jatkám. Pokud islamisté ovládnou město, bude nejméně pět tisíc mrtvých za čtyřiadvacet až šestatřicet hodin. Bude to horší než Sindžár (tam Islámský stát pronásledoval a vraždil příslušníky náboženské komunity jezídů, ti prchali do hor – pozn. red.)," tvrdí jeden z velitelů kurdských jednotek Rúz Bahdžát.
Ozbrojenci Islámského státu prosluli brutalitou, uplatňovanou vůči svým odpůrcům a nepřátelům. Syrským vojákům uřezávají hlavy, členy kmenů, které se jim vzepřely, ukřižovali.
Strach je všude, kde se válečníci s černou vlajkou Islámského státu objeví.
"To, co Islámský stát od lidí požaduje, nemá nic společného ani se sunnitským islámem, ani s naplňováním tradic odpovídajících životu proroka Mohameda a první generace muslimů, jak o to fundamentalisté zpravidla usilují. (…) Bojovníci Islámského státu boří mešity, které jim nepřipadají dost strohé a puritánské, nebo jsou v nich fiktivní hrobky starozákonních proroků či místních světců. Ničí hřbitovy s příliš zdobnými náhrobky, nutí ženy, aby se zahalovaly tak, jak to korán ani islámské právo nikdy nepožadovaly, nesmí se používat parfémy, smát se na veřejnosti a hrát frivolní hudba," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz arabista a autor řady knih o islámu docent Miloš Mendel.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu v rozhovoru pro televizi CNN řekl, že jeho země nevylučuje pozemní ofenzívu proti brutálním islamistům, ale má své podmínky.
Především vytvoření bezletové zóny na severu Sýrie, která by zabránila letectvu Bašára Asada v bombardování měst a vesnic. Turci žádají, aby mezinárodní koalice zasáhla nejen proti Islámskému státu, ale i proti Asadovi.
Kdysi byli Asad a současný turecký prezident Recep Erdogan přáteli a s manželkami dokonce trávili společnou dovolenou. Nyní chce ale Erdogan Asada odstranit.
Podle Davutogula je třeba mít nějakou vizi toho, k čemu má zásah proti Islámskému státu vést. Jak má vypadat budoucí Sýrie.
"Jsme připraveni se podílet na zničení Islámského státu, pokud bude jasná strategie a záruka ochrany naší hranice. Nechceme, aby režim znovu vyháněl lidi směrem k nám, ani aktivity dalších teroristických organizací v této oblasti," uvedl turecký ministerský předseda.
Od začátku konfliktu v roce 2011 přijalo Turecko přes milion syrských běženců.
Ministr zahraničí nepřímo kritizoval Washington, že nepodniká nic proti Asadovi, přestože Obama slíbil výzbroj a výcvik umírněným, neislamistickým opozičním skupinám.
"Řekli jsme, že použití chemických zbraní je hranicí, kterou nebudeme tolerovat. Chemické zbraně použil - a co se mu stalo? Neudělali jsme nic. (…) Zabíjel lidi hladem. Obklíčil města a čtvrti, kde lidé umírali hlady. A všichni byli zticha," řekl Davutoglu v interview s tím, že právě Asadovy zločiny se podílely na radikalizaci opozice v Sýrii a vzestupu Islámského státu.
Barack Obama sice opakovaně vyzval Asada k odchodu, ale nyní je podle něj prioritou zničení Islámského státu v Sýrii a Iráku.
Nad Irákem v úterý poprvé zasáhly do bojů vrtulníky Apache.