Totální zkáza východní Ghúty se blíží. Asadovy jednotky postupují, živořící Syřané čekají na pomoc

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2018 23:57
Damašek s podporou Ruska a Íránu vede v oblasti východní Ghúty jednu z nejtvrdších ofenziv během nynější války.
Kritická situace ve městě Dúma ve Východní Ghútě.
Kritická situace ve městě Dúma ve Východní Ghútě. | Foto: Reuters

Damašek - Stovky lidí prchají ve východní Ghútě před postupující syrskou armádou, která se snaží rozdrtit poslední baštu protivládních povstalců poblíž Damašku.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že při náletech syrského režimu zemřelo 34 civilistů. Syrský prezident Bašár Asad řekl, že vojenská operace ve východní Ghútě bude pokračovat a civilistům bude umožněno místa ovládaná povstalci opustit. Bílý dům dnes obvinil Moskvu, že ruská letadla na konci minulého měsíce východní Ghútu bombardovala.

Vládní jednotky do enklávy postupují z jejího východního kraje a podle Reuters se ji snaží rozdělit na dvě části, což je taktika, jakou v sedm let trvající válce využily už vícekrát. Podle SOHR uprchlo 300 až 400 rodin.

Povstalci ze skupiny Armáda islámu (Džajš al-Islám) podle Reuters uvedli, že byli nuceni ve východní Ghútě ustoupit, protože syrská armáda se uchýlila k "taktice spálené země".

Damašek s podporou Ruska a Íránu vede v oblasti východní Ghúty jednu z nejtvrdších ofenziv během nynější války. Za poslední dva týdny při náletech a bombardování zahynuly stovky lidí. Rezoluci o příměří v Sýrii se minulý týden nepodařilo kvůli ruskému odporu v Radě bezpečnosti OSN prosadit. Moskva místo toho vyhlásila v oblasti východní Ghúty každodenní pětihodinový klid zbraní. Spojené státy toto dočasné příměří, které platí od úterý, označily za "vtip".

Bílý dům obvinil Moskvu, že její letadla podnikla od 24. do 28 února nejméně 20 náletů a podílela se na zabíjení civilistů. "Rusko ignorovalo klid zbraní (vyhlášený OSN) a pod záminkou protiteroristické operace se podílelo na zabíjení nevinných civilistů," uvedl Bílý dům v prohlášení.

Syrský prezident Bašár Asad řekl, že vojenská operace ve východní Ghútě bude pokračovat a civilistům bude umožněno místa ovládaná povstalci opustit.  "Klid zbraní a vojenské operace se nevylučují. V pátek a v sobotu syrská armáda postoupila během tohoto dočasného příměří," řekl v neděli Asad. "Z tohoto důvodu musíme pokračovat v bojových operacích a paralelně otevírat cesty civilistům k úniku," dodal v souvislosti s humanitárním klidem zbraní. 

Druhé Aleppo

Zástupce OSN v Sýrii agentuře Reuters řekl, že humanitární konvoj v neděli do východní Ghúty oproti původním plánům nedojede, protože nezískal povolení, díky kterému by mohl do regionu bezpečně dojet.

Konvoj složený z asi čtyř desítek nákladních aut měl odjet do města Dúma v obklíčené enklávě nedaleko Damašku, kde živoří asi 400 000 lidí, kterým chybí základní potraviny, léky i další věci.

Jistý diplomat ze Západu, který si nepřál být jmenován, přirovnal současnou situaci k vývoji v povstalci ovládaném východním Aleppu, kam také koncem roku 2016 nebyly vpuštěny konvoje s pomocí do doby, než ho ovládly vládní síly.

"Je to podobné jako v případě snah dostat pomoc do východního Aleppa - samé řeči a žádné činy," uvedl.

Zástupci ruské armády tvrdí, že povstalci ve východní Ghútě vyhlásili v částech, jež ovládají, zákaz vycházení. Snaží se tak údajně zabránit tomu, aby odtamtud během klidu zbraní mohli humanitárním koridorem odcházet civilisté. "Představitelé povstalců však takové informace popírají.

Video: Stovky lidí nepřežily nálety na Východní Ghútu

Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy