Stále stojím za vládou Bašára Asada, ujistil Sýrii Putin

ČTK ČTK
29. 6. 2015 19:32
Putin řekl, že postoj Ruska vůči Sýrii se nemění. Vyzval také blízkovýchodní státy, aby pomohly Sýrii v boji proti islámským skupinám.
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters

Damašek/Moskva - Rusko bude nadále pomáhat vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Syrského ministra zahraničí Valída Mualima o tom v pondělí při setkání v Moskvě ujistil ruský prezident Vladimir Putin. Mualim po jednání prohlásil, že mu "prezident Putin slíbil, že bude Sýrii podporovat politicky, ekonomicky i vojensky".

Za syrské války, která trvá od roku 2011, přišlo o život na 230 000 lidí. Moskva vytrvale stojí za Asadem a odmítá se připojit k zemím, které naléhají na to, aby Asad odstoupil, a umožnil tak ukončit boje.

Putin podle ruských zdrojů řekl, že postoj Ruska vůči Sýrii se nemění. Vyzval také blízkovýchodní státy, aby pomohly Sýrii v boji proti islámským skupinám, jež ovládají část syrského území.

Boj proti zlu

Ruský prezident také řekl, že Moskva je v kontaktu se zeměmi oblasti včetně Turecka a Saúdské Arábie. Všechny prý "chtějí přispět k boji proti tomuto zlu", řekl Putin s odkazem na radikální skupiny.

Největší z nich je Islámský stát (IS), který právě před rokem založil na severu Sýrie a Iráku chalífát. Jen v Sýrii tato skupina za rok při masakrech, nikoli v boji, povraždila na 3000 lidí, mezi nimi zhruba 1800 civilistů. V Iráku tato statistika k dispozici není, ale odhaduje se, že také tam jde počet zmasakrovaných do tisíců.

Syrská vládní vojska dnes mezitím údajně dobyla na bojovnících IS zpět rezidenční čtvrť v jižní části města Hasaká, které leží na severovýchodě země. Strategické město, které je střediskem stejnojmenné provincie, ovládají částečně Kurdové a částečně vládní síly.

IS se ho snažil dobýt už na počátku června. Silný útok na město zahájil opět minulý čtvrtek a vstoupil přitom prý do několika čtvrtí. Boje z města, které v roce 2011 čítalo 300 tisíc obyvatel, vyhnaly podle dnešního odhadu místní humanitární organizace asi 30 tisíc lidí.

Program na výcvik opozice

Spojené státy, Turecko a Jordánsko se rozhodly vycvičit několik tisíc členů syrské opozice pro boj proti IS. Tříletý program začal v květnu, ale v současnosti výcvik prodělává méně než 100 lidí. Bílý dům, který požádal Kongres o 500 milionů dolarů (12 miliard Kč) na celý program, chtěl ročně připravit 5400 lidí. Mají to být jednotky, které budou s pomocí letecké koalice bojovat v pozemních operacích.

Pro přijetí do programu ale musejí branci projít přísným výběrem. Ze zhruba 6000 uchazečů jich prošlo jen asi 1500 a ti nyní zatím čekají na přesun do výcvikových táborů mimo Sýrii. Mluvčí Pentagonu Steve Warren řekl, že pro výběr byla nastavena vysoká laťka.

Generál Michael Nagata řekl, že USA hledají lidi, kteří nabízejí víc než jen vůli bojovat. Chtějí, aby to byli lidé, kteří zásadně nesouhlasí s ideologií IS a pro něž bude boj proti této skupině prioritou. Mnoho členů syrské opozice chce bojovat, ale ne výhradně proti IS, nýbrž i proti Asadovi, což není předmětem výcviku, který nabízejí Spojené státy.

 

Právě se děje

Další zprávy