Spor o Cecilova bratra: Jericho žije, zemřel ale další lev

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 8. 2015 17:09
Podle zdrojů z rezervace Hwange zastřelil v sobotu Jericha lovec z ciziny. Podle výzkumníka, který má na starosti monitorování lvů, je ale Cecilův bratr naživu.

Harare - Po zabití oblíbeného lva Cecila v Zimbabwe se rozhořel spor o osud jeho bratra Jericha.

Podle zdrojů z rezervace Hwange zastřelil v sobotu Jericha lovec z ciziny. Expert, který sleduje pohyb lva v terénu pomocí lokalizačního čipu, však tyto zprávy vzápětí označil za nepravdivé. Informovala o tom agentura Reuters.

"Zdá se být naživu a v pořádku, mohu-li soudit z jeho pohybu. Vypadá to, že má samici," uvedl výzkumník Brent Stapelkamp, který má na starosti monitorování lvů. Doložil to i snímkem z nedělního rána.

Zemřel další lev

Popřel tím předchozí zprávu zimbabwské ekologické organizace s názvem Zimbabwe Conservation Task Force, která na Facebooku zveřejnila prohlášení, že lev Jericho byl usmrcen v sobotu v 16:00 SELČ. Tvrzení se rychle začalo šířit na Twitteru a dalších sociálních sítích a převzala ho i západní média.

Své vyjádření posléze podle CNN stáhli i ekologové. Jejich představitel Johnny Rodrigues uvedl, že organizace omylem zaměnila identity dvou lvů. Ve skutečnosti tedy byl zabit další lev, nejde ale o Cecilova bratra.

Stapelcamp již před pár dny vyjádřil naději, že se Jericho stane dominantním samcem v oblasti a že se postará o Cecilova mláďata.

Cena za lva? 50 tisíc dolarů

Milovníky a ochránce zvířat minulý týden rozhořčilo přiznání amerického zubaře Waltera Palmera, který 1. července zabil při lovu v Zimbabwe lva Cecila. Zimbabwské úřady následně přerušily lov lvů, leopardů a slonů v oblasti.

Za možnost odstřelit nejslavnějšího zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, údajně Palmer dvěma mužům zaplatil 50 000 dolarů (1,2 milionu Kč). Podle zimbabwských činitelů ale Palmer dvojici mužů podplatil, aby chráněnou šelmu vylákali mimo národní park, kde je lov zakázán, a on ji mohl odstřelit. Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví.

Palmer tvrdí, že nevěděl, že jedná v rozporu se zákonem. Zimbabwe totiž umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů a lvů mimo rezervace, čímž údajně získává peníze na další ochranu přírody.

Pro mnoho Zimbabwanů, jejichž země se potýká s více než 80procentní nezaměstnaností, je celosvětový poprask kolem lva Cecila těžko pochopitelný, podotýká agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy