Washington - Americká firma Apple se rozhodla napadnout soudní příkaz, podle kterého má zpřístupnit data v telefonu jednoho ze střelců z prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se snaží odblokovat iPhone Syeda Farooka, který spolu se svou ženou loni v prosinci zastřelil 14 lidí.
Soud v Los Angeles rozhodl, že Apple musí poskytnout technickou podporu vyšetřovatelům, kteří se snaží získat z telefonu data. V praxi jde o odblokování bezpečnostního softwaru.
"Vláda Spojených států požaduje, aby Apple podnikl bezprecedentní krok, který ohrozí bezpečnost našich zákazníků," komentoval ve svém oficiálním prohlášení kauzu generální ředitel společnosti Tim Cook.
"Odmítáme tento příkaz, jehož důsledky by přesahovaly tento právní případ," vysvětluje.
Nejnovější přístroje Apple mají od roku 2014 ve výchozím nastavení zašifrovány informace jako například textové zprávy nebo fotografie. Lze se k nim dostat jen pomocí zadání číselného kódu. Po deseti nezdařilých pokusech o zadání hesla se data automaticky vymažou.
Sám Apple přiznává, že bez znalosti hesla k datům přístup nemá. Tato důmyslná šifrovací technologie byla zavedena v roce 2014 poté, co bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil velké množství utajovaných dat. To vyvolalo obavy o bezpečnost osobních údajů v elektronické podobě.
FBI naléhá, že zkoumá možnou komunikaci střelců s islamistickým hnutím Islámský stát (IS) a dalšími radikálními skupinami. Prosincový útok vyšetřuje jako teroristický čin.
Po Applu především chce, aby umožnil neomezený počet pokusů prolomit heslo v telefonu bez rizika smazání dat. Má se za to, že Farook používal čtyřciferný kód, což znamená, že existuje 10 000 možných kombinací.
"Nemáme s teroristy žádný soucit," ujišťuje Cook. Přesto má ale výhrady: "Vláda chce, abychom se nabourali do našich vlastních uživatelů a podkopali desítky let bezpečnostních opatření, která naše zákazníky chrání," vysvětluje.