Milán - Nekonečný příběh soudních tahanic italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho se v pondělí rozšířil o další kapitolu.
Kontroverzní ministerský předseda, který už v minulosti čelil 103 policejním vyšetřováním a 28 soudním procesům (zatím vždy úspěšně), se měl dnes při prvním z celkem čtyř obnovených soudních procesů bránit obvinění z daňových úniků.
Obnovení procesu po deseti měsících umožnil lednový nález Ústavního soudu, který předsedovi vlády zrušil imunitu.
Tu si Berlusconi nechal pro sebe a nejvyšší státní představitele schválit minulý rok, aby se tím vyhnul obviněním, jež se na něj v poslední době snášela.
Nebyl by to ale Silvio Berlusconi kdyby nevyužil svého zákonného práva a neomluvil se ze soudního jednání pro údajné pracovní vytížení.
Tato legislativní vymoženost sice ještě italskému premiérovi zbyla, nicméně ne na dlouho. Soudci mohou oprávněnost žádosti o omluvení z jednání podle nedávného nálezu ústavního soudu ověřit a v případě pochybností zamítnout.
Jeden z Berlusconiho advokátů Niccolo Ghedini navíc podle agentury AP uvedl, že se premiér na dalším přelíčení 11. dubna zřejmě objeví.
To abychom taláry vůbec nesundávali, zlobí se obhájci
Podle listu The Financial Times Ghedini doplnil, že se premiér soudu zúčastní, až to bude třeba a připomněl, že je neslýchané, aby byly proti někomu vedeny čtyři soudní procesy najednou.
"Ty soudní procesy přicházejí jako na běžícím pásu, takže jako obhájci můžeme chodit z jedné soudní síně do druhé, aniž bychom sundávali talár. To nemá obdoby, aby byly proti někomu v jednu chvíli vedeny čtyři procesy najednou," zlobil se Ghedini.
Berlusconi se hájí tím, že jsou všechna obvinění politicky motivována a uměle vykonstruována s cílem položit jeho vládu. Italskou justici prý proti němu štvou "rudí" soudci a jejich posluhovači.
Soud kvůli narčení z daňových úniků sice nebude tak sledovaný jako dubnový proces, v němž bude Berlusconi čelit obvinění z placeného sexu s nezletilou barovou tanečnicí, nicméně i v tomto případě jde o hodně.
"Božský" Silvio bude muset před soudem vysvětlovat podivnou finanční machinaci jeho mediální společnosti Mediaset, která údajně prostřednictvím třetích firem nakupovala vysílací práva a vykazovala nižší cenu, aby si tím zkrátila daně. Za tímto účelem mělo být převedeno na tajná konta až 500 milionů eur (zhruba 12,2 miliardy korun).
Kromě obvinění z daňových úniků a sexuálního zneužití nezletilé se musí Berlusconiho právníci připravit také na obhajobu svého klienta ve věci narčení z uplácení bývalého právníka kvůli křivé výpovědi a zneužití pravomoci.
Pohár trpělivosti přetekl
Italská i evropská média se shodují v tom, že aféra už dávno překročila únosné hranice a Berlusconi by měl odejít, pokud mu na Itálii a její pověsti záleží.
"Škody, které utrpí reputace předsedy vlády v důsledku tohoto soudního procesu, jsou obrovské," tvrdí Vittorio Feltri, bývalý komentátor deníku Il Giornale.
Od premiéra dává ruku pryč i katolická církev. Někteří biskupové už jej otevřeně kritizovali a katolický týdeník Famiglia Christiana ministerského předsedu napadl za způsob, jakým se chová k ženám. Ty mimochodem před nedávnem uspořádaly protestní demonstraci.
Vážnou trhlinu utrpěly i vztahy mezi Berlusconim a soukromým sektorem. Firmy se totiž bojí, že by mohl současný premiér ohrozit jméno Itálie v zahraničí a poškodit tak i jejich obchodní zájmy.