Snaží se mě svrhnout. Je to puč bez armády a bajonetů, stěžovala si v projevu prezidentka Brazílie

ČTK ČTK
11. 5. 2016 6:47
Dilma Rousseffová je obviňovaná z manipulování s výsledky státního rozpočtu ve snaze zamaskovat před volbami rostoucí schodek. Vzkázala však, že hodlá vydržet ve funkci až do prosince 2018. Emotivní projev před tisícovkami prezidentčiných přívrženců zazněl v předvečer hlasování senátorů z horní komory brazilského parlamentu o zahájení procesu sesazení Rousseffové. Začátek jednání zatím není jasný, výsledek hlasování bude pravděpodobně znám o středeční noci či až ve čtvrtek.
Foto: Reuters

Brasília - Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová se zapřisáhla, že bude "vší silou a všemi zákonnými prostředky" bojovat proti snahám odvolat ji z nejvyšší funkce.

"Posledním dnem mého mandátu je 31. prosinec 2018," prohlásila levicová politička, obviňovaná z manipulování s výsledky státního rozpočtu ve snaze zamaskovat před volbami rostoucí schodek. 

Emotivní projev před tisícovkami prezidentčiných přívrženců zazněl v předvečer hlasování senátorů z horní komory brazilského parlamentu o zahájení procesu sesazení Rousseffové. Začátek jednání zatím není jasný, výsledek hlasování bude pravděpodobně znám o středeční noci či až ve čtvrtek.

Rousseffová znovu kritizovala snahy o své odvolání jako "státní převrat bez armády a bajonetů". V jeho čele podle ní stojí bývalý předseda sněmovny Eduardo Cunha jako spojenec viceprezidenta Michela Temera, který by prezidentku mohl v čele státu již tento týden nahradit. "Tito lidé se nedokážou nechat zvolit do prezidentského úřadu, a tak používají proces sesazení jako nepřímé volby, z nichž byl lid vyloučen," prohlásila.

Podezření z korupce a zastrašování poslanců

Cunha je považován za vůdce odpůrců prezidentky a byl mezi iniciátory dubnového hlasování, ve kterém dvě třetiny poslanců hlasovaly pro její odvolání.

Cunhu mezitím nejvyšší soud dočasně zbavil funkce kvůli obvinění z maření vyšetřování korupce, které je proti němu vedeno, a kvůli zastrašovaní poslanců.

Cunhův úřadující nástupce Waldir Maranhao v pondělí nejprve rozhodl anulovat výsledek hlasování poslanců o sesazení prezidentky Rousseffové, ale pak své rozhodnutí odvolal.

Podle průzkumu velkých brazilských deníků je pro ústavní žalobu přibližně 50 z 81 senátorů, což je dost na to, aby byla Rousseffová dočasně odvolána a nahradil ji viceprezident Temer.

Temerův poradce již novinářům prozradil, že viceprezident se po převzetí nejvyššího úřadu chystá snížit počet ministerstev z 32 na 22.

Prezidentčini právníci mezitím požádali nejvyšší soud, aby celý proces odvolávání šéfky státu zrušil.

Rousseffová popírá, že by spáchala jakýkoliv zločin, a argumentuje, že s rozpočtem podobně kouzlili i její předchůdci. Podle průzkumů si její odchod přejí tři pětiny Brazilců. Vládu levicové Strany pracujících, která je u moci od roku 2003, také postihl obří skandál okolo úplatků za zakázky státní ropné společnosti Petrobras. Vyšetřovány jsou desítky politiků z vládních i opozičních stran, řada podnikatelů již byla odsouzena.

 

Právě se děje

Další zprávy