Skoti proti Skotům. Referendum o nezávislosti dělí rodiny

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 8. 2014 11:39
Hlasovat o své budoucnosti budou Skotové už za necelý měsíc - 18. září. V poslední televizní debatě uspěl Salmond.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Edinburgh - Ne, říká otec. Ano, oponuje mu dcera.

Referendum o nezávislosti Skotska se blíží a nerozděluje jenom občany Spojeného království či skotskou veřejnost jako takovou. Odlišné názory rozevírají propast i v jednotlivých skotských rodinách.

Dilema, jehož výsledek zřejmě ovlivní mnohé další generace, Skotové "rozseknou" už 18. září, tedy za necelý měsíc.

Foto: Reuters

I poslední televizní debata mezi skotským prvním ministrem, vůdcem boje za nezávislost Alexem Salmondem, a britským labouristickým "veteránem" Alistairem Darlingem, který vede hnutí usilující o zachování jednoty, ukázala, že Skotsko čeká drama. Podle průzkumu ji tentokrát jasně vyhrál Salmond.

Emoce vs. rozum, tvrdí jedni

"Říkám ne. V první řadě kvůli tomu, že si prostě myslím, že to skotští nacionalisté ani v nejmenším důkladně nepromysleli, ani řádně nevyčíslili náklady. Jednou z mých největších námitek je to, že jejich kampaň je podle všeho založená spíše na emocích než na rozumu," cituje Skota Templa Melvilla server The Guardian, který rodinné rozepře zkoumal.

Jeho dcera Caroline Wylieová s ním rozhodně nesouhlasí. Chce, aby Skotsko mělo více zodpovědnosti, a stěžuje si, že Skotové zřejmě přinášejí více peněz, než sami utratí. Nacionalistům věří.

"Myslím si, že většina politiků je egocentrická a dělá politiku jen pro sebe. Ale myslím si, že SNP (Skotská národní strana - pozn. red.) jsou odlišní a chtějí se opravdu postarat o obyčejné lidi. Máme tu teď šanci zahodit trosky Westminsteru, rozsáhlé, zkorumpované a těžkopádné vlády, která nereprezentuje obyčejné lidi z ulic," tvrdí podnikatelka.

Co chystá budoucnost?

Zastánci setrvání v unii s Velkou Británií se většinou shodují na tom, že vláda Alexe Salmonda se vyhýbá některým aspektům nezávislosti nebo je nedokáže či nechce osvětlit a ve své kampani se soustředí pouze na několik výrazných bodů. Budoucnost je podle nich nejasná.

"Obě strany by vyjednávaly ještě rok a půl poté, co by nezávislost prošla. Což znamená, že na řadu přijdou všechny druhy handlování. Takže v podstatě věci, o nichž si lidé myslí, že pro ně hlasují, budou zaprodány," říká Melville.

Říkám ne. V první řadě kvůli tomu, že si prostě myslím, že to skotští nacionalisté ani v nejmenším důkladně nepromysleli.

Developera, který je dnes částečně v důchodu, proto mate, proč po něm chtějí, aby hlasoval o tak důležité věci, když i po volbě číhá řada nevypočitatelných a neodhadnutelných okolností.

"Všichni bychom rádi byli v tomto ohledu romantičtí, ale jsou tu některé drsné skutečnosti týkající se rozdělení, kterými se podle mě nacionalisté nezabývali."

Podle jeho dcery ovšem nacionalisté ukázali, že umí vládnout. "Líbí se mi fakt, že žiju v zemi, která umí zařídit lékařské recepty a vysokoškolské vzdělání svým dětem zdarma a zvládne se držet rozpočtu."

Salmond si obavy Skotů týkající se nejasné budoucnosti zřejmě sám dobře uvědomuje, na poslední televizní debatu si proto připravil odpověď na dotaz, který ho "položil" před několika týdny - co když Britové nepřistoupí na měnovou unii? Uvedl, že má po ruce hned tři plány B. Nastínit záložní plán ale nechtěl.

Patriot vs. ... patriot

Právě první skotský ministr Alex Salmond je zřejmě největším zastáncem nezávislosti. Jeho kritici se ale brání a dávají najevo, že i oni sami se považují za patrioty. Někdy jen za skotské, jindy i za britské zároveň.

"Jsem hrdý na to, že jsem Brit a Skot. Nezávislost je pěkná, romantická myšlenka, která s sebou nese emocionální apel," říká náborový a marketingový konzultant Brendan McKenna. Salmond prý postrádá potřebný mandát a tvrzení nacionalistů mají podle něj řadu chyb.

"Kampaň ´ano (nezávislosti)´ staví téměř výhradně na naší ropě, zemním plynu a průmyslu obnovitelných zdrojů, a to na základě informací, které se zdají být nesprávné," uvedl s tím, že to u něj vzbuzuje obavy, kde jinde nacionalisté přehánějí.

Salmond podle něj Skotsko do hlasování nahnal sám. "Jeho vláda byla zvolena při malé účasti méně než 60 procent voličů, a tak malá nereprezentativní skupina horlivých separatistů přivedla zemi do kampaně, o niž nestála."

Ne skvělé, ale lepší...

Jeho sestra - sociální pracovnice Clare McKennaová - ale oponuje z pohledu nižších společenských vrstev. V nezávislosti vidí cestu z bludného kruhu.

Když jsem začala studovat sociální práce, začala jsem vnímat negativní dopad londýnské politiky na mnoho chudých a zranitelných lidí.

"Když jsem začala studovat sociální práci, začala jsem vidět negativní dopad londýnské politiky na mnoho chudých a zranitelných lidí."

V Londýně podle ní zasedá malá vybraná skupinka vyvolených, kterou podporují její bohatí mecenáši. "Neříkám, že všechno bude najednou skvělé, pouze to, že to bude šance vybudovat něco, co je lepší."

Pro smích ostatním?

Kromě toho se bojí, že pokud se většina Skotů vysloví proti nezávislosti, bude se jim svět smát, že nevyužili příležitosti vytvářet vlastní budoucnost.

Foto: Reuters

A není sama. V podobném duchu mluví i další zastánce nezávislosti - penzista Phil Brown.

"Hlasuji ano, protože prostě nevidím důvod, proč bychom nemohli stát na vlastních nohách jako mnohé jiné země obdobné velikosti," říká.

Jeho názor mu teď nejspíš způsobuje rozepře s manželkou, která chce spíše hlasovat proti samostatnosti.

"Také jsem velkým skotským patriotem," říká Rosemary Brownová. O svém názoru sice není přesvědčená se stoprocentní jistotou, ale stejně jako ostatním kritikům Salmondovy vlády jí vadí řada nezodpovězených otázek a nejasná budoucnost.

"Nejdříve jsem o tom moc nepřemýšlela, ale pak jsem viděla televizní debatu a nemyslím si, že by se v ní prvnímu ministrovi (Alex Salmond - pozn. red.) moc dařilo. Cítila jsem, že mnoho otázek zůstalo nezodpovězených," říká s tím, že podle ní na ně nacionalisté ani dát odpověď nedokážou.

Poslední televizní debatu vyhrál Salmond

Podle průzkumu zveřejněném serverem The Guardian nicméně včerejší  televizní debatu - narozdíl od té první - s přehledem vyhrál právě Salmond, zatímco Darling byl tentokrát o poznání nervoznější. Debata se několikrát zvrhla v zápas v překřikování.

První ministr Alex Salmond je přesvědčen, že bez Anglie se Skotsku povede lépe. Ale libra či královna se hodí. (26. listopadu 2013)
První ministr Alex Salmond je přesvědčen, že bez Anglie se Skotsku povede lépe. Ale libra či královna se hodí. (26. listopadu 2013) | Foto: Reuters

Salmond v principu argumentoval, že Skotsko bude v případě nezávislosti bohatší, svobodnější a lépe spravované, uvedla agentura Reuters.

Jí oslovený odborník na průzkumy profesor John Curtise varoval, že ani jasné vítězství v debatě nemusí znamenat, že Salmond získá více hlasů. "Můj názor na bleskový průzkum je, že zatímco Salmond byl zřejmým vítězem (debaty - pozn. red.), nezdá se, že by mu to v této fázi přineslo hlas,“ uvedl Curtise. Reuters doplnila, že Salmonda zřejmě navíc tentokrát podpořilo jemu nakloněné publikum.

Bohoslužby za usmíření národa

Pro Skoty je otázka "budete hlasovat ANO, nebo NE?" v tuto chvíli bezpochyby tím nejožehavějším politickým tématem. Se všemi svými aspekty - co se stane s měnou, jaké by bylo naše postavení v Evropě, co naše ropa?

Představitelé skotské církve dokonce plánují v druhé polovině září pořádat usmiřující bohoslužby, aby půtky obou, do určité míry zatvrzelých táborů nezanechaly na Skotsku dlouhodobé šrámy.

Debaty rozdmýchávané silnými slovy skotské vlády i Westminsteru podle některých hlasů odhalily zřejmě až netušené rozdíly mezi obyvateli severní části ostrova Velké Británie. Jiní jsou značně optimističtější, naznačuje britský deník.

"To, co vidím v rodinách, v hospůdkách i na veřejných debatách - kterých jsem se zúčastnil -, je vážná, někdy divoká, někdy velice silná angažovanost," uvedl například profesor Tom Devine. Politické rozdělení ale podle něj společnost jako takovou vážněji nepolarizovalo.

Agentura Reuters upozorňuje, že zatímco některé nedávné průzkumy veřejného myšlení ukazovaly, že stoupá počet příznivců nezávislosti, zatím nejnovější "průzkum průzkumů" naznačuje, že prvnímu skotskému ministrovi se zřejmě jeho sen nesplní.

Deset dní stará anketa, která zprůměrovala šest dílčích průzkumů a vyloučila nerozhodnuté, ukazuje, že nezávislost podporuje jen 43 procent lidí, oponuje jí celkem 57 procent. Tak či onak průzkumy veřejného mínění naznačují, že výsledek - ať už jakýkoli -  by mohl být těsný, čímž by mohl do jisté míry přijít o svoji sílu a přesvědčivost.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy