SIPRI: Čína pronikla do trojice největších vývozců zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2015 10:00
V žebříčku největších dovozců zbraní naproti tomu na prvním místě figuruje Indie následovaná Saúdskou Arábií, Čínou a Spojenými arabskými emiráty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockholm - Do trojice největších světových vývozců zbraní se nově dostala Čína, která za poslední čtyři roky zvýšila svůj podíl na celosvětovém trhu na pět procent.

Největšími zbrojními exportéry jsou ale i nadále Spojené státy a Rusko, které dohromady ovládají přes polovinu trhu. Ve své nejnovější zprávě to uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Nárůst o 143 procent

V letech 2010 až 2014 se podle SIPRI objem obchodu se zbraněmi celosvětově zvýšil o 16 procent.

Obrovský nárůst zaznamenala právě už zmiňovaná Čína, kde se vývoz zbraní zvedl o 143 procent oproti předchozímu období let 2005 až 2009. Nejlidnatější země světa byla v rozmezí těchto let na devátém místě žebříčku se třemi procenty podílu na celosvětovém prodeji.

Podíl Pekingu vzrostl podle údajů SIPRI v souvislosti s produkcí moderních stíhacích letounů čtvrté generace, malých válečných lodí a relativně levných, avšak spolehlivých zbraní používaných v konfliktech po celém světě. Čína, která dlouhá léta patří rovněž k předním dovozcům zbraní - zvláště z Ruska a Ukrajiny - v současnosti prodává výzbroj do 35 zemí světa, nejvíce do Pákistánu, Bangladéše a Barmy.

Peking jedná i s autokraciemi

Mezi výhody Číny patří podle analytiků vedle příznivých cen jejích zbrojních výrobků také ochota jednat s autokratickými vládami, s nimiž má Západ v některých případech problém a není ochoten jim zbraně poskytovat.

Na seznamu čínských kontraktů z posledního období figuruje například dodávka obrněných vozidel a cvičných letounů do Venezuely, malých válečných lodí do Alžírska či bezpilotních letounů do Nigérie.

Podle některých expertů uzavřel Peking kontrakty i se Severní Koreou nebo Íránem, které prý disponují čínskými kybernetickými technologiemi.

Jedničkou jsou stále Spojené státy

Zbrojnímu trhu přes vzestup Číny ale dál neohroženě vládnou Spojené státy, které se na něm podílí 31 procenty, a Rusko s podílem 27 procent.

Obě země ve srovnání s minulým obdobím objem exportu zvýšily o desítky procent, což je podle SIPRI v případě Washingtonu částečně motivováno omezením přímé americké účasti v konfliktech po světě.

"Spojené státy dlouhodobě vnímaly vývoz zbraní jako zásadní nástroj zahraniční politiky a bezpečnosti, ale v posledních letech jej stále více potřebují k tomu, aby udržely úroveň produkce zbrojního průmyslu ve chvíli, kdy klesají vládní výdaje na zbrojení," uvedla ředitelka sekce výdajů na zbrojení SIPRI Aude Fleurantová.

V pětce největších zbrojních exportérů jsou dále Německo a Francie.

Největším dovozcem je Indie

V žebříčku největších dovozců zbraní na prvním místě figuruje Indie následovaná Saúdskou Arábií, Čínou a Spojenými arabskými emiráty. V první desítce jsou ještě tři další asijské země - Pákistán, Jižní Korea a Singapur. To podle expertů znamená, že i díky tamnímu hospodářskému růstu tyto státy do výbavy svých armád stále více investují.

Dovoz zbraní do Evropy naproti tomu za poslední čtyři roky o třetinu klesl. Analýza SIPRI ale naznačuje, že tento vývoj by mohl už brzy zvrátit konflikt na Ukrajině.

 

Právě se děje

Další zprávy