Severní Korea válku prohraje, ale zabije statisíce lidí, varuje přeběhlík a bývalý Kimův diplomat

Martin Novák Martin Novák
2. 11. 2017 14:15
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg navštívil Jižní Koreu a vyzval k maximálnímu globálnímu tlaku na totalitní KLDR, vyvíjející jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump míří do Asie a bude o Severní Koreji jednat s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Půjde o poslední možnost, jak řešit spory kolem jaderného a raketového programu KLDR diplomatickou cestou? Bývalý severokorejský diplomat varuje, že v sázce je mnoho.
Test severokorejské vojenské rakety.
Test severokorejské vojenské rakety. | Foto: Reuters

Washington - Hrozba ničivého útoku ze strany totalitní Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) je reálná a přinesla by obrovské škody.  

Bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho.
Bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho. | Foto: Reuters

Na mimořádném slyšení ve Výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zahraniční vztahy to tento týden prohlásil bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho.

Severní Korea válku se Spojenými státy a jejich spojenci podle něj nevyhraje, ale dokáže během vlastní porážky zabít statisíce lidí v Jižní Koreji. Nevzdá se bez boje.

"Severokorejští důstojníci mají příkaz spustit dělostřeleckou a raketovou palbu na Jižní Koreu bez rozkazů shora, pokud se na jejich straně hranice něco stane. Nezapomínejme, že desítky milionů Jihokorejců žijí v pásmu do sedmdesáti až osmdesáti kilometrů od linie, která odděluje sever a jih," řekl Tche.

Uprchlík z Londýna

Tche Jong-ho pracoval do loňska na severokorejském velvyslanectví v Londýně. Ve Velké Británii požádal loni o politický azyl.

Za posledních dvacet let je nejvýše postaveným severokorejským činitelem, kterému se podařilo "přeběhnout."

Bývalý Kimův diplomat tvrdí, že USA i další země musí investovat více peněz do informační kampaně směřující k severokorejské populaci a prolomit tím hradbu režimní propagandy.

Klíčovým hráčem v celém konfliktu podle něj zůstává Čína.

Kdyby umožnila uprchlíkům ze Severní Koreje bezpečný odchod na jih a nevracela je násilím na sever, zvedla by se podle Tche Jong-ho k odchodu velká masa Severokorejců a režimu by hrozilo zhroucení.

Vedení KLDR si to ale vůbec nepřipouští. 

"Kim Čong-un je naprosto pevně přesvědčen, že donutí Spojené státy akceptovat Severní Koreu jako jadernou mocnost a stáhnout americké vojáky z Korejského poloostrova," uvedl exdiplomat.

USA mají v Jižní Koreji 30 tisíc vojáků. 

Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil Pchjongjangu totálním zničením, pokud nepřestane s jadernými zkouškami a testy raket středního a dlouhého doletu.

Představitelé Jižní Koreje a Japonska ho ale od tohoto kroku odrazují a vyzývají k maximálnímu diplomatickému tlaku, spojenému s ekonomickými sankcemi.   

Klíčové jednání s Čínou 

Během nadcházející návštěvy Asie Trump navštíví Jižní Koreu a o KLDR bude jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Chce ho přinutit, aby jako hlavní ekonomický partner a spojenec Pchjongjangu Kim Čong-unovi domluvil. Čína se připojila k hospodářským sankcím OSN a výrazně omezila například vývoz své ropy do Severní Koreje.

Demilitarizovaným pásmem mezi severem a jihem Korejského poloostrova se mezitím ve čtvrtek prošel generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Severokorejská státní tisková agentura o něm napsala, že se "opičí" po Trumpovi, když ve veřejném prohlášení varoval, že rakety KLDR můžou ohrozit i Evropu.

Sám americký prezident demilitarizovanou zónu na korejských hranicích příští týden nenavštíví, zastaví se ale na vojenské základně Camp Humphreys, vzdálené šedesát kilometrů od hlavního města Soulu.

Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

Další zprávy