Severní Korea je u cíle. Sahá po jaderné hlavici

Martin Novák Martin Novák
13. 2. 2013 15:10
Třetí atomový výbuch podle všeho výrazně zvýšil útočný potenciál režimu
Snímek severokorejské jaderné střelnice Pchunggje.
Snímek severokorejské jaderné střelnice Pchunggje. | Foto: Reuters

* Severokorejci naznačují, že už umějí jadernou sílu dostat do hlavice rakety. * Používají k pokusům plutonium, jehož výroba je jednodušší než u uranu. * Podle odborníků je zjevné, že i přes určitá omezení KLDR v jaderném programu pokročila.

Pchjongjang - Do třetice všeho dobrého, jako kdyby si řekly politické a armádní elity severokorejského režimu.

V úterý odpálily na střelnici Pchunggje kilometr pod zemským povrchem svoji třetí atomovou bombu. Silnější než ty první dvě z let 2006 a 2009.

Od atomového výbuchu k sestrojení hlavice tak, aby se dala odpálit na nepřítele, zbývá ještě dlouhá cesta, ale Severokorejci tvrdí, že jsou na jejím konci.

"Bomba byla miniaturizovaná a měla nižší hmotnost než předchozí," oznámila státní tisková agentura.

To by znamenalo, že KLDR (Korejská lidově-demokratická republika) je už schopna sestrojit tak malé jaderné zařízení, že je použitelné pro bojovou hlavici, kterou nese vypálená raketa.

Třetí test by tak znamenal výrazný skok vpřed ve vyzbrojení posledního tvrdě stalinistického režimu. Přestože ve srovnání s jinými jadernými pokusy ve světě byla exploze poměrně slabá.

Měření na několika místech světa potvrdila uměle vytvořené otřesy.
Měření na několika místech světa potvrdila uměle vytvořené otřesy. | Foto: Reuters

"Šest až sedm kilotun TNT je skutečně málo. I ty vůbec první výbuchy, prováděné Američany a Rusy, měly sílu dvaceti až pětadvaceti kilotun TNT," řekl Aktuálně.cz Petr Lukáš z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR v Řeži.

Severokorejci používají ve svém jaderném programu plutonium. Výroba plutonia 239 je o něco snazší a technicky méně náročná než produkce čistého uranu 235, nutného k sestrojení bomby.

Vědec z Ústavu jaderné fyziky Vladimír Vágner se domnívá, že Severokorejci jsou limitováni ekonomicky, a tím i technickými možnostmi.

"Použití plutonia je jednodušší, a co vím o jejich reaktoru, tak ten v podstatě funguje právě a pouze pro výrobu plutonia pro vojenské účely. Bylo by velmi netypické, kdyby takový reaktor sloužil i energetickým účelům. V takovémto typu reaktoru, který obvykle neslouží k výrobě elektřiny, se častěji vyměňují palivové tyče. Naopak v těch, které jsou postavené kvůli energetice, se mění pokud možno co nejméně," uvedl Vágner pro Aktuálně.cz.

Podle něj poslední pokus dokazuje, že Severní Korea - přes veškerá omezení - určité úrovně ve své jaderné technologii dosáhla. "Ano, mohou provádět výbuchy, ale pochybuji, že budou kdy schopni bomby vyrábět sériově jako kdysi Rusko nebo Spojené státy. Neřekl bych, že to může představovat nějaké globální ohrožení," dodává fyzik.

Zatím není jasné, zda i tentokrát použili Severokorejci plutonium, kterého měli podle jihokorejské rozvědky dost na zhruba šest výbuchů. Pokud použili vysoce obohacený uran, byl by to další důkaz jejich zvyšujících se technických možností.

Výcvik jihokorejských vojáků na sněhu.
Výcvik jihokorejských vojáků na sněhu. | Foto: Reuters

Není ještě možné spolehlivě ověřit, zda se nový pokus vydařil. Například o prvním testu z roku 2006 dodnes panují pochybnosti v tom smyslu, zda byl úspěšný, nebo zda selhal.

"Vzhledem k tomu, že nemáme přímo z místa vůbec žádné informace, nemůžeme si být jisti. To můžou být jen ti, kteří to připravovali. Ale z dat, která vydala dopoledne Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek, disponující nejlepší monitorovací technikou, vyplývá, že silné otřesy byly vyvolané uměle a že na základě seizmických signálů se zřejmě jedná o jaderný výbuch," říká Michal Merxbauer z českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

KLDR je i v konvenčních zbraních nejvíce militarizovanou společností světa. Ve zbrani má 1,2 milionu vojáků a letecké, námořní i pozemní síly jsou extrémně početné a vyzbrojené vzhledem k tomu, že tento stát má 24 milionů obyvatel a patří k nejchudším na planetě.

Severokorejská vojenská doktrína vychází z nutnosti mohutného prvního útoku a zasažení nepřítele tak, že nebude schopen odpovědět stejně.

Jižní Korea s padesáti miliony obyvatel má 700 tisíc vojáků a mnohonásobně modernější techniku, nicméně málokdo předpokládá, že by se oba státy proti sobě znovu postavily po šedesáti letech v rozsáhlém válečném konfliktu.

Atomovou zbraň Pchjongjang užívá jako odstrašující prvek proti napadení zvenčí a pokouší se domoci hospodářské pomoci výměnou za některé odzbrojovací kroky. Podobné dohody ale dosud vždy zkrachovaly.

Americký prezident Barack Obama v noci na středu ve svém poselství o stavu unie věnoval Severní Koreji dlouhou pasáž. Poslední test Američany zjevně v klidu nenechal. Obama uvedl, že USA posílí svou raketovou obranu a Severní Koreji se dostane rázné odpovědi.

 

Právě se děje

Další zprávy