Senzace: Sonda pořídila nejdokonalejší fotky Slunce

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 7. 2013 8:10
Vědci teď musí zjistit, co na snímcích vlastně je
Foto: Aktuálně.cz

Paolo Alto - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) slaví. Solární sonda IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) se poprvé "zadívala" ke Slunci - a poslala domů zatím nejdokonalejší snímky sluneční atmosféry.

Co vlastně zachycují, ale astronomové zatím nevědí. Na obrázcích jsou patrné tenké vláknité struktury. Úkolem sondy IRIS je zjistit, jak je možné, že se v tak tenké vrstvě (několika stovek kilometrů) tak razantně snižuje hustota a roste teplota.

Někde v přechodové vrstvě několika set kilometrů teplota roste ze 7000 na celé miliony stupňů Celsia (milionu stupňů Kelvina). Na videu jsou vidět malé body, které se náhle rozjasňují a rychle hasnou. Pravě ty by podle NASA mohly pomoci proces distribuce energie v přechodové části sluneční atmosféry objasnit.

IRIS je vybavena třemi přístroji - spektrometrem a interferometrem a termometrem. Pracuje tak, že mimo jiné rozkládá světlo a měří jeho vlnové délky.

"Kvalita snímků a spektra, která od IRIS dostáváme, jsou přesně tím, v co jsme doufali. S tím, abychom pochopili, na co to vlastně koukáme, budeme mít ještě hodně práce. Ale snímky jsou tak kvalitní, že to dokážeme," raduje se na stránkách NASA vedoucí výzkumného týmu projektu IRIS Alan Title.

Objevy amerického badatelského týmu  mohou ovlivnit každodenní život na Zemi. Procesy v přechodové vrstvě Slunce totiž zahrnují transformaci energie, kterou lidé zatím neznají.

Krom toho, že má IRIS vysvětlit, proč je povrch Slunce chladnější než koróna, je zařízení zajímavé také tím, že jej k hranici zemské atmosféry minulý měsíc vyneslo letadlo.

 

Právě se děje

Další zprávy