Senátor a bývalý ministr jdou do vězení. Za podvody na burze

ČTK ČTK
7. 10. 2014 21:55
Vyšetřování rozsáhlého skandálu se táhlo v Rumunsku od roku 2006. Případ byl považován za test schopnosti Rumunska vést korupční procesy s vysoce postavenými činiteli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bukurešť - Za burzovní machinace poslal v úterý rumunský odvolací soud na více než dva roky do vězení senátora Sorina Roscu Stanesca a bývalého ministra spojů Dorina Pantise. Stanescu také v souladu se zákonem přišel po rozsudku o senátorský mandát.

Vyšetřování rozsáhlého skandálu se táhlo od roku 2006. Případ byl podle serveru BalkanInsight považován za test schopnosti Rumunska vést korupční procesy s vysoce postavenými činiteli.

Soud Stanesca shledal vinným ze zneužití informací a z burzovních podvodů a pravomocným rozsudkem ho poslal za mříže na dva roky a čtyři měsíce. Kvůli zapojení do této trestné činnosti zbavil svobody i dalších šest osob, včetně Pantise, jemuž uložil trest v délce dvou let a osmi měsíců.

V případu šlo o to, že 7. dubna 2004 byly na bukurešťskou burzu uvedeny akcie druhé největší rumunské energetické společnost Rompetrol a hned týž den se jich zobchodovaly více než dvě miliardy. Tehdejší majitel firmy Dinu Patriciu o uvedení akcií na burzu předem informoval své přátele, včetně politiků, kteří akcie nejprve velice levně nakoupili a později je s velkým ziskem prodali.

Do aféry byli zapleteni i pracovníci tehdejšího úřadu pro dohled nad kapitálovým trhem. Za to, že nad těmito podvodnými transakcemi přivřeli oči, už dříve dostali podmíněné tresty.

Hlavní osnovatel podvodu však odsouzen nebyl. Prokurátoři sice pro něj navrhovali dvacetileté vězení, ale Patriciu letos v srpnu zemřel na rakovinu.

Prokuratura pro boj s organizovaným zločinem a terorismem uvedla, že Patriciu si jako obchodní manažer firmy dopomohl v letech 1999 až 2001 různými podvodnými transakcemi k 85 milionům dolarů (podle nynějšího přepočtu 1,84 miliardy korun). V roce 2008 prodal svůj podíl v Rompetrolu kazašskému státnímu energetickému koncernu KazMunaiGaz, a to za přibližně 2,7 miliardy dolarů (více než 58 miliard korun).

 

Právě se děje

Další zprávy