Sčítání lidu v Barmě neuznává muslimskou menšinu

ČTK ČTK
30. 3. 2014 12:27
V Barmě zahájili první sčítání lidu po téměř 30 letech. Terčem kritiky se stal kvůli vyvolávání etnického a náboženského napětí v zemi.
Foto: Aktuálně.cz

Rangún - V Barmě zahájili první sčítání lidu po téměř 30 letech. Cenzus, který má probíhat až do 10. dubna, se stal terčem kritiky kvůli vyvolávání etnického a náboženského napětí v zemi. Barmská vláda totiž zakázala, aby se dlouho utlačovaná muslimská menšina Rohingů během sčítání za Rohingy označila, uvedla agentura AP.

"Jestliže se rodina bude chtít identifikovat jako Rohingové, nezapíšeme to," oznámil mluvčí barmského prezidenta Thein Seina. Civilní barmský kabinet, který tvoří většina představitelů bývalé vojenské junty, označuje muslimskou menšinu pouze za "Bengálce". Odmítá jim udělit občanství a považuje je za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše, a to i přesto, že mnozí příslušníci tohoto etnika žijí na území Barmy již několik staletí. Odhaduje se, že v Barmě žije asi 1,3 milionů Rohingů.

Více než 100 tisíc sčítacích komisařů, většinou učitelů, vyrazilo na svou misi v sedm hodin ráno místního času. Doufají, že do 10. dubna stihnou navštívit všech asi 12 milionů barmských domácností. Kolik obyvatel nyní převážně buddhistická asijská země má, není jasné. Odhadovaný počet kolem 60 milionů je založený na sčítání z roku 1983, které ale podle kritiků téměř ignorovalo mnohé náboženské a etnické menšiny v zemi.

Vzdělání, gramotnost, voda... a náboženství

Komisaři budou zjišťovat množství informací, například kolik žije v každé domácnosti členů, jaké mají vzdělání, zda jsou gramotní, zda mají nějaké zdravotní postižení, jestli mají přístup k pitné vodě a podobně. Tou nejcitlivější částí dotazníku je ale právě náboženská a etnická příslušnost.

Obavy lidskoprávních organizací směřují především k Arakanskému svazovému státu na západě země, kde v posledních letech probíhají ozbrojené střety mezi většinovými Rachiny a menšinou Rohingů. V těchto střetech dosud zemřelo 280 lidí a 140 tisíc jich bylo nuceno opustit své domovy. V obavě, že by výsledky cenzu mohly Rohingům pomoci získat silnější postavení, se Rachinové rozhodli sčítání bojkotovat.

Dalším zdrojem napětí by se mohlo stát zjištění skutečného počtu muslimů v zemi. Odborníci se domnívají, že jejich počet je oproti odhadům zhruba trojnásobný.

 

Právě se děje

Další zprávy