Ignorujete ten problém. Martin Schulz vytahuje na kancléřku Merkelovou znovu uprchlickou kartu

Martin Novák Martin Novák
27. 7. 2017 15:10
Němečtí křesťanští demokraté Angely Merkelové považují takzvanou uprchlickou krizi za uzavřenou záležitost. Podle nich se kritický rok 2015 už nebude opakovat. Sociální demokraté, kteří se snaží náskok strany Angely Merkelové stáhnout, ale chtějí imigrační a azylové politice vrátit do předvolební kampaně. Ukazují na Itálii, která nápor přijíždějících uprchlíků přestává zvládat. Němci jdou k volbám 24. září.
Loď s migranty poblíž Malty.
Loď s migranty poblíž Malty. | Foto: Reuters

Řím/Berlín - Dva měsíce zbývají německým sociálním demokratům (SPD) na to, aby zvrátili pro ně nepříznivý trend v průzkumech.

Kancléřka Angela Merkelová a její křesťanští demokraté (CDU/CSU) mají jasně navrch. Podle poslední sondáže společnosti Forsa by je volilo 40 procent Němců a sociální demokraty jen 22 procent.

Volební lídr SPD Martin Schulz tráví čtvrtek v Itálii, kde navštíví na Sicílii jeden z táborů pro migranty z Afriky. Zastaví se na hřbitově, kde spočívají ostatky běženců, utonulých ve Středozemním moři při pokusu dosáhnout italských břehů.

Schulz se snaží uprchlickou krizi vytáhnout zpět jako volební téma, ačkoliv slovo krize v Německu ve spojení s běženci už jen málokdo používá.

Merkelová slíbila, že velký a náhlý příchod uprchlíků jako v roce 2015 a ztráta kontroly nad tím, kdo do Německa přichází, se už nebudou opakovat.

Tím je pro ni téma vyřešené, nechce se k tomu v kampani vracet. Právě to Schulz kritizuje s poukazem na přeplněné uprchlické tábory v Itálii.

Musíme jednat, říká Schulz

"Počet migrantů v Itálii je varující. Přibývá jich každý den o tisíc. Pokud nechceme opakovat rok 2015, musíme nyní jednat, protože Italové jsou na horní hranici svých možností. (…) Ti, kdo se snaží problém ignorovat, dokud je před volbami, hrají velmi cynickou hru," řekl Schulz listu Bild am Sonntag.

List Die Welt v komentáři napsal, že oživování uprchlického tématu Schulz nejvíce pomůže protiimigrantské a antimuslimské Alternativě pro Německo (AfD), jejíž popularita uvadá.

Ještě loni dosahovala v průzkumech až patnácti procent a měla šanci být třetí nejsilnější stranou v Bundestagu. Teď jí prognózy přisuzují jen sedm procent.

Problém, o kterém by se mělo mluvit

"Uprchlická krize už pro mnoho lidí není nejdůležitější témata a CDU dělá, že kritiku přijala a změnila svoji imigrační politiku, což ale není pravda," uvedl na konci června pro Aktuálně.cz jeden z poslanců AfD v zemském sněmu spolkové země Meklenburska-Předního Pomořanska Holger Arppe.

Schulz ovšem na rozdíl od krajní pravice neodmítá uprchlíky a netvrdí, že muslimové do Německa nepatří. Chce, aby se v kampani o tématu mluvilo a aby všechny evropské země Itálii pomohly.

"Ten problém existuje, jen někteří o něm nechtějí mluvit," uvedl lídr sociální demokracie opět v narážce na Merkelovou. Kancléřce také vyčítá, že přijímání statisíců uprchlíků v roce 2015 nekonzultovala dopředu s okolními zeměmi.

V této souvislosti uvedl, že země jako Polsko a Maďarsko nemohou nadále finančně těžit z členství v Evropské unii, aniž by byly solidární a v rámci pomoci Itálii přijaly určitý počet migrantů.

Zatímco Schulz se snaží před volbami být co nejvíce vidět a slyšet, Merkelová zvolila na tři týdny úplný opak. Vzala si dovolenou, kterou bude částečně trávit v italských Alpách.

Nebude po tři týdny na veřejnosti vystupovat vůbec, což je ale podle ředitele centra pro výzkum veřejného mínění Forsa Manfreda Güllnera součást její předvolební taktiky.

"Voliči na Merkelové nejvíce oceňují to, že vždy zůstává klidná. Mají rádi její přístup v tom smyslu, že má mnoho práce s vedením země, aby vedla velkou kampaň. Většina Němců je v létě také na dovolené a po tuto dobu jsou volby a politika tím posledním, o čem chtějí slyšet," řekl Güllner agentuře Reuters.

Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

Další zprávy