Podle Trumpa a jeho spojenců byly Steeleovy údajně vylhané informace základem celého pátrání po ruském vlivu na americké volby. V nynějším vyšetřování, které v USA vede prokurátor John Durham, by se proto bývalý britský špion mohl stát klíčovou osobou. Podle Reuters ale Steele nehodlá s vyšetřovateli spolupracovat a nebude odpovídat na jejich otázky. Zapojení do souběžného šetření, které vede generální inspekce amerického ministerstva spravedlnosti, prý Steele nevyloučil.
Nedávno uzavřené dvouleté pátrání FBI po ruském vlivu na americké prezidentské volby neprokázalo tajnou spolupráci Trumpova štábu s Moskvou a spekulace o maření vyšetřování ze strany prezidenta nepodpořilo přesvědčivými důkazy. Prezident, který toto vyšetřování označoval za hon na čarodějnice, se po zveřejnění závěrečné zprávy rozhodl přejít do protiútoku a dal příkaz prošetřit, zda postup vyšetřovatelů nyl legální.
Tímto vyšetřováním ministr spravedlnosti William Barr pověřil prokurátora Durhama, jehož úkolem je především zjistit okolnosti sledování poradce Bílého domu Cartera Page. Toho FBI podezírala ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Povolení k odposlechu Pageova telefonu FBI dostala na základě informací, které přinejmenším částečně dodal Steele. Jeho služby si ve volební kampani objednali demokraté.
Steele, považovaný za zkušeného špiona, vypracoval složku neprověřených a nanejvýš citlivých informací, o jejichž hodnověrnosti se dodnes pochybuje. V dokumentaci se hovoří o sexuálních dobrodružstvích Trumpa v moskevském hotelu a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. S jejich pomocí údajně Moskva chtěla Trumpa vydírat. Obsah složky se dostal na veřejnost a způsobil skandál.