Kreml stupňuje represe. Rus v anketě kritizoval válku, dostal pět let nucených prací

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2024 14:24
Kritické slovo proti prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo jeho politice, které někdo utrousí na ulici či v kavárně, nesouhlasný nápis na volebním lístku nebo krátký status na sociální síti může v Rusku vést - a často vede - k tvrdým trestům.
Policie v Moskvě zasahuje na protestu proti invazi, snímek z března 2022.
Policie v Moskvě zasahuje na protestu proti invazi, snímek z března 2022. | Foto: Profimedia

Nejnovějším případem je proces s osmatřicetiletým obyvatelem Moskvy Jurijem Kochovcem. Soud ho v pondělí uznal vinným z pomlouvání ruské armády. Rozsudek zní pět let nucených prací.

Kochovec se v červenci zúčastnil pouliční ankety, když jej jako náhodného chodce oslovil redaktor rozhlasové stanice Rádio Svoboda. Jde o ruské vysílání Rádia Svobodná Evropa, jehož ústředí sídlí v Praze. Rus řekl, že nesouhlasí s válkou, že konflikt začala Moskva a že podle jeho názoru ukrajinské civilisty v Buči zavraždili ruští vojáci bezdůvodně. Loni jej policie zatkla a vyšetřovali ho na svobodě s podmínkou, že neopustí Moskvu.

Trest pěti let nucených prací neznamená automaticky, že musí nastoupit do vězení nebo lágru, ve kterém v únoru zemřel opoziční vůdce Alexej Navalnyj. Může být doma, ale musí pracovat tam, kde mu úřad určí a část platu mu zabavuje stát. Obvykle takto odsouzení lidé pracují v tvrdých podmínkách v továrnách nebo v provozu, kde je nedostatek pracovních sil a kde o zaměstnání není zájem.

"Uplatnil jsem své ústavní právo na svobodný názor," řekl ve své obhajovací řeči Kochovec. Soudkyně ve zdůvodnění rozsudku kromě jiného uvedla, že vinu obžalovaného potvrdila lingvistická expertiza jeho slov.

Do problémů se dostávají i lidé, kteří vyjádřili protest proti ruské agresi na Ukrajině na hlasovacím lístku a někdo je identifikoval. Alexandra Čirjatjevová dostala 19. března trest osmidenního vězení za to, že na zadní stranu hlasovacího lístku v prezidentských volbách napsala "ne válce". Navíc musela za hanobení ruské armády zaplatit pokutu 40 tisíc rublů (přes deset tisíc korun).

Ve vazbě skončil také Alexandr Šochirev z města Bratsk, které leží na Sibiři v Irkutské oblasti. Na lístek napsal protiválečné heslo, ale když jej vhodil do urny s průhledným sklem, lístek se k volební komisi natočil stranou, na níž byl Šochirevův vzkaz.

Současné poměry v Rusku popsala minulý týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz ruská novinářka nyní zakázaného deníku Novaja Gazeta Jelena Kosťučenková, která ze země kvůli hrozbě zatčení a odsouzení uprchla. "Mluvit v Rusku o válce nebo okupaci Ukrajiny je nemožné. Lidé se bojí, že každý rozhovor může přerůst v nějaký konflikt nebo že je někdo udá. Proto se v zemi rozhostilo velké ticho, lidé buď mlčí nebo se baví o počasí," tvrdí Kosťučenková.

Dvaasedmdesátiletá důchodkyně Jevgenija Majborodová z Rostova na Donu nastoupila v lednu do vězení na pět a půl roku. Na ruské sociální síti Vkontakte sdílela zprávu o počtu mrtvých ruských vojáků na Ukrajině. Mluvčí soudu uvedla, že Majborodová sdílela "nelegální obsah".

Následky svého činu nese také pravoslavný kněz Dmitrij Safronov, který vedl zádušní mši u hrobu zemřelého opozičního politika a odpůrce války Navalného. Patriarcha Ruské pravoslavné církve Kirill mu výnosem na tři roky odňal právo vykonávat funkci duchovního.

Video: "Budu mít ráda všechny lidi, kteří budou volit Putina," říká jedna z obyvatelek Doněcku (13. 3. 2024)

Volby v Doněcku: "Budu mít ráda všechny lidi, kteří budou volit Putina," říká jedna z obyvatelek. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy